FOMO'nun yetişkinlerdeki psikolojik temelleri: Dürtüsellik ve mükemmeliyetçilikle ilişkisi
The psychological foundations of FOMO in adults: Its relationship with impulsivity and perfectionism
- Tez No: 1005753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ile dürtüsellik ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiyi yetişkinlerde incelemektir. Teknolojik gelişmelerin bireysel ve toplumsal düzeyde hızlı ilerlediği günümüzde, sosyal medyanın devamlı erişilebilirlik ve ulaşabilirlik özelliği bireylerde çevrimiçi olma ihtiyacını ve bununla birlikte FOMO düzeyini arttırmaktadır. Bu çalışma FOMO kavramının psikolojik temellerini kişilik özellikleri olan dürtüsellik ve mükemmeliyetçilik bağlamında değerlendirmektedir. Araştırmanın örneklemini, çevrimiçi şekilde gönüllü olarak katılım sağlayan 18 yaş ve üzeri 510 yetişkin bireyden oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11-KF), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, FOMO düzeyinin sosyal medya kullanımı, takipçi sayısı ve günlük çevrimiçi kalma süresine göre anlamlı farklılık gösterdiğini; dürtüsellik düzeyi arttıkça FOMO'nun da yükseldiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, mükemmeliyetçiliğin yalnızca“kişisel standartlar”ve“yaptığından emin olamama”alt boyutlarında FOMO ile anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, FOMO'nun bireyin dürtüsel eğilimleriyle doğrudan, mükemmeliyetçilikle ise kısmen ilişkili olduğu; dijital ortamlarda sürekli bağlantıda kalma isteğinin psikolojik temellerinden birinin dürtüsellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, FOMO'nun yalnızca dijital davranış biçimi değil, aynı zamanda bireyin kişilik yapılanmasıyla ilişkili psikolojik bir olgu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between fear of missing out (FOMO) and impulsivity and perfectionism in adults. In today's world, where technological developments are advancing rapidly at both the individual and societal levels, the constant accessibility and availability of social media increases individuals' need to be online and, consequently, their level of FOMO. This study evaluates the psychological foundations of the FOMO concept in the context of the personality traits of impulsivity and perfectionism. The sample of the study consists of 510 adults aged 18 and over who voluntarily participated online. The data collection tools used were the Sociodemographic Information Form, the Fear of Missing Out Scale (FMOS), the Barratt Impulsivity Scale (BIS-11-KF), and the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS). The data were analyzed using the SPSS 26.0 program. The findings revealed that FOMO levels showed significant differences according to social media usage, number of followers, and daily online time; as impulsivity levels increased, so did FOMO. Furthermore, perfectionism was found to have significant relationships with FOMO only in the sub-dimensions of“personal standards”and“uncertainty about one's actions.”Based on the findings, it was concluded that FOMO is directly related to an individual's impulsive tendencies and partially related to perfectionism; impulsivity is one of the psychological foundations of the desire to stay constantly connected in digital environments. This result shows that FOMO is not only a digital behavior pattern but also a psychological phenomenon related to an individual's personality structure.