Liderlikte mizahın gücü: Örgütsel vatandaşlık dinamikleri üzerine bir araştırma
The power of leader playfulness: A study on organi̇zati̇onal dynami̇cs
  1. Tez No: 1005760
  2. Yazar: ELİF NESLİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otel işletmelerinde yöneticilerin sergilediği mizahi liderlik davranışlarının çalışanların ilişkisel enerjileri, örgütsel kişilerarası iklim ve dayanışma algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Antalya'da faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışan 333 kişi oluşturmaktadır. Veriler, mizahi liderlik ölçeği, ilişkisel enerji ölçeği, örgütsel kişilerarası iklim ve duygusal dayanışma ölçeği ile örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği kullanılarak anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, liderlikte mizahın örgütsel kişilerarası iklim ve duygusal dayanışma üzerinde güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Buna karşın, liderlikte mizahın ve duygusal dayanışmanın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki doğrudan etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Örgütsel kişilerarası iklimin ise örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aracılık analizi sonuçları, liderlikte mizahın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin doğrudan değil, tamamen örgütsel kişilerarası iklim aracılığıyla gerçekleştiğini ve bu değişkenin tam aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca ilişkisel enerjinin örgüt içinde örgütsel kişilerarası iklim ve duygusal dayanışmayı destekleyen önemli bir psikolojik kaynak olduğu, ancak örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde doğrudan veya düzenleyici bir rol üstlenmediği belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, liderlikte mizahın örgütsel vatandaşlık davranışını doğrudan artırmadığını bu etkinin örgüt içinde oluşan güvene dayalı, destekleyici ve olumlu örgütsel kişilerarası iklim aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of humorous leadership behaviors exhibited by managers in hotel businesses on employees' relational energy, organizational interpersonal climate, emotional solidarity perceptions, and organizational citizenship behaviors. The sample of the study consists of 333 employees working in hotel businesses operating in Antalya. Data were collected using a survey method, employing the humorous leadership scale, relational energy scale, organizational interpersonal climate and emotional solidarity scale, and organizational citizenship behavior scale. The obtained data were analyzed using structural equation modeling. The findings of the study indicate that humor in leadership creates strong and statistically significant effects on organizational interpersonal climate and emotional solidarity. However, the direct effects of humor in leadership and emotional solidarity on organizational citizenship behavior were found to be statistically insignificant. On the other hand, organizational interpersonal climate was determined to have a significant and positive effect on organizational citizenship behavior. The mediation analysis results reveal that the effect of humorous leadership on organizational citizenship behavior does not occur directly but is fully mediated through organizational interpersonal climate, indicating that this variable plays a full mediating role. Additionally, relational energy was found to be an important psychological resource that supports organizational interpersonal climate and emotional solidarity within the organization; however, it does not have a direct or moderating role on organizational citizenship behavior.In conclusion, this study demonstrates that humorous leadership does not directly increase organizational citizenship behavior; rather, this effect occurs indirectly through a trust-based, supportive, and positive organizational interpersonal climate formed within the organization