Creative strength vs. tragic alienation: A comparativepostcolonial analysis of Chimamanda Ngozi Adichie'sAmericanah and Kamila Shamsie's Home Fire
Yaratıcı güç ve trajik yabancılaşma: Chimamanda Ngozi Adichie'nin Americanah ve Kamila Shamsie'nin Home Fire eserlerinin karşilaştirmali postkolonyal analizi
  1. Tez No: 1005773
  2. Yazar: MARWAH QAYSSAR ABDULRAHEEM KUZUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Adichie'nin Americanahı ve Kamila Shamsie'nin Home Fireı üzerinden postkolonyal özne oluşumunu teorik açıdan yoğun bir analizle inceleyerek melezlik, çelişkililik (ambivalence) ve aradalığın modern diasporik kimliğin temel bileşenleri olarak nasıl ortaya çıktığını araştırmaktadır. Çalışma, kahramanların sömürgeci izlerle ve küresel güç asimetrileriyle şekillenen istikrarsız kültürel alanlarda nasıl konumlandıklarını ve bu alanlarda nasıl yön bulduklarını incelemektedir. Analiz, Homi K. Bhabha'nın eşiksellik (liminality) ve“Üçüncü Mekân”kavramsallaştırmaları, Edward Said'in Oryantalist söylem eleştirisi, Gayatri Spivak'ın maduniyet teorisi ve Stuart Hall'un kimliği sürekli bir oluş süreci olarak gören yaklaşımı üzerine temellendirilmektedir. Americanah'ta Ifemelu'nun Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadığı ırksallaştırılmış deneyimler, önceki benlik biçimlerini zayıflatan epistemik kopuşları görünür kılarak, ırk, aidiyet ve diasporik hafıza söylemleri tarafından şekillenen melez bir bilinç üretir. Buna karşılık Home Fire, siyasileştirilmiş neoliberal uluslarda siyasi öznellik, vatandaşlık ve kökensel mirasın kesiştiği noktada Britanya-Pakistan kimliğinin kırılganlığını betimleyerek, daha yoğun çelişik kimliklenme biçimleri ve yuvasızlık (unhomeliness) durumları ortaya koyar. Tez, her iki romanın da kimliği özsel bir olgu olarak değil, ulusaşırı ve postkolonyal iktidar matrisleri içerisinde performatif, tartışmalı ve sürekli olarak müzakere edilen bir yapı olarak kavradığını ileri sürmektedir. Sonuç olarak çalışma, Adichie ve Shamsie'nin modern yerinden edilme deneyimlerini şekillendiren çözümlenmemiş sömürgecilik miraslarını ortaya çıkardığını ve bu anlatıların postkolonyal aidiyetin psikolojik ve jeopolitik karmaşıklıklarını anlamada vazgeçilmez kaynaklar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ways in which hybridity, ambivalence, and in-betweenness emerge as essential components of modern diasporic identity through a theoretically demanding analytical examination of postcolonial subject formation in Chimamanda Ngozi Adichie's Americanah and Kamila Shamsie's Home Fire. The study explores how the protagonists occupy and navigate unstable cultural terrains marked by colonial traces and global power asymmetries. It is grounded in the conceptual frameworks of Homi K. Bhabha's“Third Space,”Edward Said's critique of Orientalist discourse, Gayatri Spivak's theory of subalternity, and Stuart Hall's idea of identity as a continuous process of“becoming”. Centrally, this thesis contrasts the creative empowerment found in Adichie's narrative against the systemic alienation and tragic outcomes in Shamsie's work. Ifemelu's racialised experience in Americanah highlights the epistemic ruptures that undermine earlier forms of selfhood, yet her journey reveals how the“Third Space”can be leveraged as a site of creative strength and self-reclamation through acts of resistance such as her blog and the return to natural hair. Conversely, Home Fire describes the precariousness of British-Pakistani identity in securitised neoliberal nations, illustrating how ancestry, political subjectivity, and state power combine to produce systemic alienation and catastrophic loss for the Pasha siblings. The thesis contends that both novels shed light on identity not as a fixed essence but as a performative, disputed, and constantly negotiated construct situated within transnational and postcolonial matrices of power. In conclusion, the research demonstrates that Adichie and Shamsie reveal the unresolved colonial legacies that shape modern displacement, proving that while hybridity can offer a path to empowerment in some contexts, it can result in tragic exclusion in others. Their stories remain essential resources for comprehending the psychological and geopolitical intricacies of postcolonial belonging in the twenty-first century.