Bilim ve sanat merkezi öğretmenlerinin kapsayıcı sınıf iklimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of science and art centers teachers' perspectives about inclusive classroom climates
  1. Tez No: 1005775
  2. Yazar: HAYRUNNİSA AVŞAR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) görev yapan öğretmenlerin kapsayıcı sınıf iklimi ile ilgili görüşlerini anlamaktır. Bu amaçla BİLSEM öğretmenlerinin görüşleri ve kullandıkları stratejiler incelenmiştir. Bu çalışma, farklılaştırılmış eğitim ihtiyacı olan üstün yetenekli öğrenciler için tasarlanmış eğitim ortamları ile ilgili kapsayıcı sınıf iklimi dinamiklerini inceleyen çalışmaların sınırlı olması sebebiyle öğretmenlerin, öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun kapsayıcı bir sınıf iklimi oluşturma süreçlerine dair görüşlerini ortaya koyarak bu alandaki sınırlılığı ele almıştır. Araştırmanın sonucu; BİLSEM'lerde görev yapan öğretmenlerin; öğrencilerin üst düzey bilişsel kapasiteleri ve eş zamansız gelişimlerinden kaynaklanan sosyal-duygusal ihtiyaçları nedeniyle kapsayıcı sınıf iklimini bir zorunluluk olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Bulgulara göre kapsayıcı iklim; öğrenciyi tanımak, ilgi ve hazır bulunuşluk düzeylerine saygı duymak ve her öğrenciyi ismiyle, bireysel özellikleriyle kabul etmekle başlamaktadır.Öğrencilerin aidiyet duygusunu ve akademik motivasyonunu arttırmak için öğretmenlerin demokratik bir atmosfer, güvene dayalı samimi iletişim ve yargılamayan bir tutum sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle yetenek alanı, düşünme biçimi ve kültürel arka plan gibi çeşitliliklerin; dışlanma ve özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açmaamsı için kapsayıcı iklimin gereklilik olduğu sonucuna varılmıştır. BİLSEM'lerde öğretmenin rehber rolünde olduğu, iş birliği ve merak duygusunu destekleyen esnek bir sınıf yapısının, özel yetenekli öğrencilerin hem akademik başarısı hem de psikolojik iyi oluşu için kritik bir öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Nitel yöntemlerden fenomonoloji yaklaşımı kullanılan araştırmada, çalışma grubu oluşturulurken amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2025-2026 eğitim öğretim yılında İstanbul'un farklı ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı BİLSEM'de görev yapan 12 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonunda, alınan ses kayıtları, yazılı metne dökülerek düzenlenmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the perspectives of teachers, who serve in Science and Art Centers (BİLSEM) -established to support the education of gifted students- regarding inclusive classroom atmosphere. BİLSEM teachers' opinions and strategies are investigated. Due to the limited number of studies investigating inclusive classroom climate dynamics in educational environments designed for gifted students with differentiated educational needs, this study addresses this gap by revealing teachers' perspectives on the processes of creating an inclusive classroom climate suitable for students' needs. The results of the research indicated that teachers working at BİLSEMs perceive an inclusive classroom climate as a necessity due to students' high-level cognitive capacities and socio-emotional needs arising from asynchronous development. According to the findings, an inclusive climate begins with recognizing the student, respecting their interests and levels of readiness, and accepting each student by name and individual characteristics. It was concluded that teachers display a democratic atmosphere, trust-based sincere communication, and a non-judgmental attitude to increase students' sense of belonging and academic motivation. In particular, it was determined that an inclusive climate is essential to prevent diversities—such as areas of talent, ways of thinking, and cultural backgrounds—from leading to problems like exclusion and lack of self-confidence. The study concluded that a flexible classroom structure, where the teacher acts as a guide and which supports collaboration and curiosity, is of critical importance for both the academic success and psychological well-being of gifted students. As a research method, the study uses phenomenology -a qualitative research method that requires in-depth understanding of ideas and perspectives of the sample- and as a sampling method, it uses convenience sampling- a purposeful sampling method. The study sample consists of 12 teachers who serve at Science and Art Centers (of the Ministry of Education) in various districts of Istanbul during the 2025-2026 academic year. In order to collect the research data, the semi-structured interview form developed by the researcher is used to. After all interviews were completed, audio recordings were transcribed, organized, and analyzed using the descriptive analysis.