Hemşirelerede hasta güvenliği kültürü ve kurum kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between patient safety culture and institutional culture among nurses
  1. Tez No: 1005780
  2. Yazar: NURAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin sunumu sırasında ortaya çıkabilen tıbbi hatalar, hasta güvenliğini tehdit eden önemli riskler arasında yer almakta ve bu durum hasta güvenliği kültürünün önemini artırmaktadır. Hasta güvenliği kültürü; hataların raporlanmasını teşvik eden, hatalardan öğrenmeyi esas alan ve suçlayıcı olmayan bir örgütsel yaklaşımı ifade etmektedir. Hastaneler gibi karmaşık yapılarda güvenli bakımın sağlanması, etkili iletişim, ekip çalışması ve karşılıklı güvene dayalı bir çalışma ortamı ile mümkündür. Bu süreçte kurum kültürü, hasta güvenliği uygulamalarının benimsenmesi ve sürdürülebilirliği açısından belirleyici bir rol oynamaktadır. Özellikle hasta bakımında doğrudan ve sürekli görev alan hemşireler, hem kurum kültüründen etkilenen hem de hasta güvenliği kültürünün gelişiminde kilit öneme sahip bir meslek grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışma, hemşirelerin hasta güvenliği kültürü ile kurum kültürü algıları arasındaki ilişkiyi inceleyerek sağlık hizmetlerinde kalite ve güvenliğin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical errors that can occur during the delivery of healthcare services are among the significant risks threatening patient safety, thus increasing the importance of a patient safety culture. A patient safety culture refers to an organizational approach that encourages the reporting of errors, emphasizes learning from mistakes, and is non-blaming. In complex structures such as hospitals, ensuring safe care is possible through effective communication, teamwork, and a work environment based on mutual trust. In this process, organizational culture plays a decisive role in the adoption and sustainability of patient safety practices. Nurses, who are directly and continuously involved in patient care, constitute a professional group that is both affected by organizational culture and plays a key role in the development of a patient safety culture. This study aims to contribute to the improvement of quality and safety in healthcare services by examining the relationship between nurses' perceptions of patient safety culture and organizational culture.