İnsan ve çevre ünitesine yönelik geliştirilen yer temelli eğitim uygulamalarının farklı öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of place-based education applications developed for the human and environment unit on different learning outcomes
  1. Tez No: 1005781
  2. Yazar: CAHİDE SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE HANDAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri dersi 5. sınıf“İnsan ve Çevre”ünitesinin Yer Temelli Eğitim (YTE) uygulamalarının, farklı öğrenme ürünleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ortaokul 5. sınıfta öğrenim gören toplam 40 öğrenci (20 deney, 20 kontrol) ile yürütülmüştür. Uygulamalar, 2023–2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi benimsenmiş; ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere“İnsan ve Çevre”ünitesi, araştırmacı tarafından geliştirilen YTE temelli etkinlikler aracılığıyla uygulanırken; kontrol grubunda aynı ünite mevcut öğretim programında yer alan etkinliklerle işlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri, İnsan ve Çevre Ünitesi Akademik Başarı Testi, İnsan ve Çevre Ünitesi Kavramsal Anlama Testi, İnsan ve Çevre Ünitesi Performans Testi, Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği ve Çevre Okuryazarlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi istatistik paket programı ile, nitel verilerin analizi ise betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizi sırasında normal dağılım göstermeyen gruplar arası bağımsız karşılaştırmalar için Mann Whitney-U testi, grup içi değişimleri karşılaştırmak için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-Testi, grup içi değişimleri karşılaştırmak için ise bağımlı gruplar t-Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, YTE uygulamalarına dayalı öğretimin; öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimleri dersine yönelik tutumları, performans düzeyleri, kavramsal anlamaları ve çevre okuryazarlıkları üzerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı ve olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin, uygulanan etkinlikler sonucunda hem çevreye hem de fen dersine yönelik olumlu tutum geliştirdikleri ve bu yaklaşımın farklı derslerde de uygulanmasını istedikleri belirlenmiştir. Bu bağlamda, YTE'nin farklı sınıf düzeyleri ve derslerde uyarlanarak uygulanmasının, öğrencilerin farklı öğrenme ürünlerinde çok yönlü gelişimlerini destekleyeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of Place-Based Education (PBE) applications in the 5th grade science course,“Human and Environment”unit, on different learning outcomes. The study was conducted with a total of 40 fifth-grade middle school students (20 in the experimental group and 20 in the control group). The implementation took place during the spring semester of the 2023–2024 academic year. A mixed-methods research design was adopted, in which quantitative and qualitative data were used together, and a quasi-experimental pretest–posttest control group design was employed. In the experimental group, the“Human and Environment”unit was taught through PBE-based activities developed by the researcher, whereas the same unit was taught in the control group using the activities included in the existing curriculum. Quantitative data were collected using the Human and Environment Unit Academic Achievement Test, Performance Test, Science Attitude Scale, and Environmental Literacy Scale. Qualitative data were obtained through student diaries and semi-structured interviews. Quantitative data were analyzed using statistics package program, while qualitative data were analyzed through descriptive analysis. For independent comparisons between groups that do not show a normal distribution during the analysis of quantitative data, the Mann-Whitney U test was used, and for comparing within-group variations, the Wilcoxon Signed-Rank test was used. For comparisons between groups that show a normal distribution, the independent samples t-test was used, and for comparing within-group variations, the dependent samples t-test was used. The findings indicate that instruction based on the PBE practices had statistically significant and positive effects on students' academic achievement, attitudes toward science, performance levels, and environmental literacy compared to the control group. In addition, students in the experimental group developed positive attitude toward both the environment and the science course as a result of the implemented activities and expressed their desire for this approach to be applied in other subjects as well. In this regard, it is anticipated that adapting and implementing the place-based education approach across different grade levels and subject areas will support students' multidimensional development in all learning domains included in the curriculum.