Bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı okul dışı öğrenme ortamında çevre eğitiminin gerçekleştirilmesi
Providing environmental education in out-of-school learning environment with a context-based learning approach
  1. Tez No: 966378
  2. Yazar: AYŞE BELMA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı okul dışı öğrenme ortamlarında çevre eğitiminin gerçekleştirilmesinin öğrencilerin bilinçli tüketici akademik başarıları, çevreye yönelik tutumları ve çevreye yönelik sorumlu davranışları üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda, çevre eğitimine yönelik etkinlikler, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına uygun olarak REACT modeli doğrultusunda geliştirilmiştir. Ayrıca geliştirilen etkinlikler ders planları dahilinde okul dışı öğrenme ortamlarından biri olan bilim parkında ilkokul öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Muğla ili Marmaris ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı bir ilkokulun 24 kişilik 4. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmada tek grup ön-son test model kullanılmıştır. Bu süreçte araştırma grubuna REACT modeline uygun ders planları ile okul dışı öğrenme ortamında öğretim uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Eğrikaya (2023) tarafından geliştirilen ve Cronbach alpha katsayısı 0,74 olarak belirtilen“Bilinçli Tüketici Akademik Başarı Testi”, Yaşaroğlu (2012) tarafından geliştirilen ve Cronbach alpha katsayısı .84 olan“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği”bir de Cronbach alpha katsayısı .86 olan“Çevreye Yönelik Sorumlu Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, veri toplama araçlarının deneysel işlem öncesinde ve sonrasında uygulanmasıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26 programı ile çözümlenmiştir. Bu doğrultuda, öğrencilerin ön ve son test puan ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla, verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testlerden biri olan bağımlı gruplar t-testi uygulanmıştır. Buna ek olarak, bağımlı gruplar t-testi ile elde edilen sonuçların anlamlılığının yanı sıra etki büyüklüğü de değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersi“İnsan ve Çevre”ünitesi“Bilinçli Tüketici”konusunda, okul dışı bir öğrenme ortamında REACT modeline uygun olarak hazırlanan etkinliklerin uygulanmasının, öğrencilerin bilinçli tüketici akademik başarıları, çevreye yönelik sorumlu davranışları ve çevreye yönelik tutumları üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, farklı sınıf düzeylerinde yer alan fen bilimleri konularında REACT modeline dayalı benzer uygulamaların etkisini inceleyen çalışmalar yürütülebilir. Mevcut araştırmada, öğrencilerin bilinçli tüketici akademik başarıları, çevreye yönelik sorumlu davranışları ve çevresel tutumları üzerindeki etkiler incelenmiştir. Gelecek çalışmalarda ise bu tür uygulamaların öğrencilerin farklı bilişsel ve duyuşsal özellikleri üzerindeki etkileri araştırılabilir. Ayrıca, sınıf ortamlarında ilgili üniteye yönelik materyallerin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle, okul dışı öğrenme ortamlarında yürütülecek derslerin, öğrencilerin öğrenme sürecine daha etkin katılım sağlamalarına olanak tanıyabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of conducting environmental education in out-of-school learning environments based on the context-based learning approach on students' academic achievement as conscious consumers, their attitudes towards the environment, and their environmentally responsible behaviors. In this context, activities related to environmental education were developed in line with the REACT model, which is compatible with the context-based learning approach. Additionally, the developed activities were implemented with primary school students within the scope of lesson plans in a science park, which is one of the out-of-school learning environments. The research was conducted with 24 fourth-grade students from a primary school affiliated with the Directorate of National Education in the Marmaris district of Muğla province during the second semester of the 2023-2024 academic year. A one-group pretest-posttest design was used in the research. During this process, instruction was carried out in the out-of-school learning environment using lesson plans based on the REACT model for the research group. In the study, the“Conscious Consumer Academic Achievement Test”developed by Eğrikaya (2023) with a Cronbach alpha coefficient of 0.74, the“Attitude Scale Towards the Environment”developed by Yaşaroğlu (2012) with a Cronbach alpha coefficient of .84 and the“Responsible Behavior Scale Towards the Environment”with a Cronbach alpha coefficient of .86 were used as data collection tools. The data of the study were obtained through the administration of these tools before and after the experimental process. The obtained data were analyzed using the SPSS 26 software. Accordingly, in order to compare the pre-test and post-test mean scores of the students, the paired samples t-test, one of the parametric tests, was applied since the data showed a normal distribution. In addition, the effect size was also evaluated alongside the significance of the results obtained through the paired samples t-test. As a result of the research, it was determined that the implementation of activities prepared in accordance with the REACT model in an out-of-school learning environment, within the 4th grade Science course unit“Human and Environment”on the topic“Conscious Consumer,”had positive effects on students' academic achievement regarding conscious consumerism, their responsible behaviors toward the environment, and their attitudes toward the environment. In this regard, future studies may investigate the impact of similar practices based on the REACT model in science subjects at different grade levels. In the present study, the effects on students' conscious consumer academic achievement, environmentally responsible behaviors, and environmental attitudes were examined. In future research, the effects of such practices on various cognitive and affective characteristics of students could also be explored. Furthermore, it has been observed that classroom materials related to the relevant unit are insufficient. Therefore, it is suggested that conducting lessons in out-of-school learning environments may enable students to participate more actively in the learning process.