Yabancılara Türkçe öğretimi için hazırlanan hikâye edici metinlerin Türkiye'deki göçmen öğrencilerin Türk kültürüne karşı tutumlarına etkisi: Türkçe hikâyeler örneği
The effect of storytelling texts prepared for teaching Turkish to foreigners on the attitudes of immigrant students in Turkey towards Turkish culture: The examples of Turkish stories
- Tez No: 1005804
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI, PROF. DR. HAYRULLAH KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Dil, kültürel değerlerin ve toplumsal normların aktarımında temel bir işlev üstlenmektedir. Bu nedenle yabancı dil öğretiminde kültürel boyutun dikkate alınması, öğrenme sürecinin önemli bir bileşeni olarak değerlendirilmektedir. Özellikle farklı kültürel arka planlara sahip öğrenciler açısından hedef kültüre yönelik geliştirilen bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumlar, kültürel uyum sürecinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Türk Eğitim Sisteminde Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitimin Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında hazırlanan Yabancı Öğrenciler İçin Türkçe Hikâyeler adlı okuma setinin, Türkiye'de öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin Türk kültürüne yönelik bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Nicel boyutta tek gruplu ön test–son test deneysel desen kullanılmış, nitel boyutta durum çalışması deseni benimsenmiştir. Çalışma grubunu İstanbul'da bir devlet okulunda öğrenim gören 20 Suriyeli öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veriler Türk kültürüne yönelik tutum ölçekleri aracılığıyla toplanmış; verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla elde edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, uygulama sonrasında öğrencilerin Türk kültürüne yönelik bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde değişim olduğunu göstermiştir. Nitel bulgular ise öğrencilerin hikâyeler aracılığıyla kültürel unsurları fark ettiklerini, hikâye karakterleriyle özdeşleşme kurduklarını ve Türk toplumuna yönelik aidiyet algılarının güçlendiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak kültürel içerikle yapılandırılmış hikâye temelli öğretim materyallerinin, öğrencilerin Türk kültürüne yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language serves as a primary medium for transmitting cultural values and social norms. In foreign language teaching, incorporating the cultural dimension is considered an essential aspect of the learning process. For students from diverse cultural backgrounds, the cognitive, affective, and behavioral attitudes developed toward the target culture are crucial for successful cultural adaptation. This study aimed to investigate the effect of the reading set Turkish Stories for Foreign Students, prepared within the scope of the Promoting Inclusive Education for Kids in the Turkish Education System (PIKTES) project, conducted by the Ministry of National Education, on Syrian students' cognitive, affective, and behavioral attitudes toward Turkish culture in Türkiye. The research employed a mixed-methods design. Quantitatively, a single-group pre-test–post-test experimental design was used, while qualitatively, a case study design was adopted. The study group consisted of 20 Syrian students enrolled in a public school in Istanbul. Quantitative data were collected using attitude scales measuring students' perceptions of Turkish culture. As the data did not meet normality assumptions, the Wilcoxon Signed-Rank Test was applied. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. Results indicated a statistically significant and positive change in students' cognitive, affective, and behavioral attitudes toward Turkish culture following the implementation. Qualitative findings further revealed that students recognized cultural elements through the stories, identified with story characters, and developed a strengthened sense of belonging to Turkish society. In conclusion, culturally structured, story-based instructional materials were found to have a positive effect on students' attitudes toward Turkish culture.