Yabancı öğrenciler için hazırlanan hikâyelerin göçmen öğrencilerin Türk kültürüne karşı tutumlarına etkisi: Lezzetli Hikâyeler örneği
The effect of stories prepared for foreign students on immigrant students' attitudes towards Turkish culture: The example of Lezzetli Hikâyeler
- Tez No: 1005805
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI, PROF. DR. HAYRULLAH KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim alanında yeni ihtiyaçlar doğuran göç hareketliliği, göçmen öğrencilerin dil öğrenimi ve kültürel uyum süreçlerini eğitim sisteminin önemli gündemlerinden biri hâline getirmiştir. Göçmen öğrencilerin Türk eğitim sistemine etkin katılımı, yalnızca Türkçeyi öğrenmeleriyle değil, aynı zamanda Türk kültürünü tanımaları ve bu kültüre yönelik olumlu tutum geliştirmeleriyle yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan materyallerin kültürel aktarım işlevi önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Lezzetli Hikâyeler serisinin, Türkiye'de öğrenim gören 18 göçmen öğrencinin Türk kültürüne yönelik bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, tek grup ön test–son test deneysel desenle yürütülmüş; uygulama süreci sekiz hafta sürmüştür. Verilerin analizinde, normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle sınanmış; verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Wilcoxon İlişkili İki Örneklem Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin Türk kültürünü tanıma isteği, kültürel farkındalıkları ve günlük yaşamla ilişkilendirilen kültürel tutumlarında anlamlı ve olumlu yönde değişimler olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, daha soyut ve kurumsal kültürel bilgilere yönelik bazı tutumlarda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Araştırma bulguları, uygulama sonrasında öğrencilerin Türk kültürüne yönelik bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumlarında genel olarak olumlu ve anlamlı değişimler olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, hikâye temelli kültürel materyallerin göçmen öğrencilerin kültürel farkındalıklarını artırmada ve uyum süreçlerini desteklemede etkili bir araç olabileceğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Migration mobility that has generated new needs in the field of education has made migrant students' language learning and cultural adaptation processes one of the important issues of educational systems. Migrant students' effective participation in the Turkish education system is closely related not only to learning Turkish but also to becoming familiar with Turkish culture and developing positive attitudes toward it. In this context, the cultural transmission function of materials used in teaching Turkish as a foreign language has gained increasing importance. The aim of this study is to examine the effect of the Lezzetli Hikâyeler series, prepared by the Yunus Emre Institute, on the cognitive, affective, and behavioral attitudes of 18 migrant students studying in Türkiye toward Turkish culture. The study was conducted using a single-group pretest–posttest experimental design, and the implementation process lasted eight weeks. In the data analysis, the assumption of normality was tested using the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests. Since the data did not show a normal distribution, the Wilcoxon Signed-Rank Test was employed. The findings revealed statistically significant and positive changes in students' willingness to learn about Turkish culture, their cultural awareness, and their culture-related attitudes associated with daily life. However, no significant change was observed in some attitudes related to more abstract and institutional cultural knowledge. Overall, the results indicate that students' cognitive, affective, and behavioral attitudes toward Turkish culture showed generally positive and significant improvement after the intervention. These findings suggest that story-based cultural materials can serve as an effective tool in enhancing migrant students' cultural awareness and supporting their cultural adaptation processes.