Milli sanat tanımının ortaya çıkışı ve Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Gazetesi
The emergence of the definition of national art and the Journal of the Ottoman Society of Painters
- Tez No: 1005827
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA SİNANLAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Türkiye'sinde yaygınlık kazanmış olan“millî sanat”kavramının, II. Meşrutiyet dönemi yıllarında yayın hayatına başlayan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Gazetesi tarafından nasıl ele alındığını incelemektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nda kurulan erken tarihli cemiyetlerden biri olan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin yayını olan gazete, imparatorluktan ulus-devlete geçiş sürecindeki plastik sanatlar alanında yaşanan düşünsel ve kurumsal gelişmeleri takip etmek açısından temel bir birincil kaynak işlevi görmektedir. 1910'lardan itibaren yükselen Türkçülük akımı ile doğrudan ilişkili olan millî sanat fikri, cemiyetin yayın çizgisi üzerinden; kendi kültürümüze değer verme, sanatta milliyetin önemi, kaynak olarak halka dönüş ve millî eğitimde reform gerekliliği gibi konular etrafında şekillenmiştir. Araştırma, millî sanatın dışarıdan dayatılan ideolojik bir tanım değil, sanatçının toplumsal gerçekliği içinden özgürce filizlendireceği bir duyarlılık alanı oluşturmasını konu almaktadır. Bu çerçevede Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş, radikal bir kopuş değil; Hegelci diyalektik anlamda bir süreklilik arz etmektedir. Cemiyetin 1910'lardaki arayışları ile Cumhuriyet'in sanat hamleleri arasında bir kopukluktan ziyade, kesintisiz bir düşünsel hat üzerinde ilerleyen diyalektik bir devamlılık devamlılık olduğu gözlenmektedir. Bu doğrultuda, cemiyetin yayın organı olan gazetedeki yazılar birincil kaynak olarak incelenerek, sanata dair ortaya konulan düşünceler bütüncül bir şekilde değerlendirilmiştir. Sanatın halka yönelmesi, Anadolu'nun konu edilmesi ve sanatın eğitici bir toplumsal araç olarak görülmesi gibi düşünceler, Cumhuriyet döneminde sistemli hâle gelen uygulamaların düşünsel öncülleri olarak yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the concept of“national art”, which gained prevalence in Republican Turkey, was handled by the Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Gazetesi (The Journal of the Ottoman Society of Painters), which began its publication during the Second Constitutional Era. As the publication of the Ottoman Painters Society —one of the earliest societies established in the Ottoman Empire—the journal serves as a fundamental primary source for tracking the intellectual and institutional developments in the plastic arts during the transition from empire to nation-state. The idea of national art, directly related to the rising Turkism movement since the 1910s, was shaped through the journal's editorial line around themes such as valuing one's own culture, the importance of nationality in art, returning to the people as a source, and the necessity of reform in national education. The research focuses on the fact that national art is not an ideologically imposed definition from the outside, but rather an area of sensibility that flourishes freely from within the artist's social reality. Within this framework, the transition from the Ottoman Empire to the Republic does not represent a radical break, but rather a continuity in the Hegelian dialectical sense. It is observed that there is a dialectical continuity proceeding on an uninterrupted intellectual line between the association's quests in the 1910s and the art initiatives of the Republic, rather than a disconnection. In this direction, the articles in the journal, the official organ of the association, have been examined as primary sources, and the thoughts presented regarding art have been evaluated holistically. Ideas such as art turning towards the people, the inclusion of Anatolia as a subject, and the perception of art as an educational social tool find their place as the intellectual precursors of the practices that became systematized during the Republican period.