Çağdaş sanat eğitiminin yöntem bilimi bağlamında pedagojik sanat eleştirisine dair yeni bir yaklaşım
A new approach to pedagogical art criticism in the context of methodological science of contemporary art education
  1. Tez No: 868690
  2. Yazar: DUYGU TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmamızın sağlam temeller üzerine oturması için alan yazımın birinci bölümünde; pandemi sonrasında ortaya çıkan eğitim sisteminde karşılaşılan aksaklıklar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde; sanat üzerinde durulmuş, farklı sanat tanımları incelenmiş ve en kapsamlı sanat tanımı tercih edilmiştir. Sanatın icadı ve gelişimiyle birlikte sanat yapıtının ne olduğuna ve temel özelliklerine işaret edilmiştir. Ayrıca günümüzde yeni“Disiplinler Arası”bir yöntem bilimsel temele bağlı olarak oldukça genişleyen veri tabanlı belirlenmesi hedeflenmiştir. Alan yazımın üçüncü bölümünde; araştırmamızın konu bütünlüğü düşünülerek“Sanat Eğitiminin Tanımı, Sanat Eğitiminin Kısa Tarihçesi, Sanat Eğitiminin Yöntemleri, Çağdaş Sanat Eğitiminde Temel Yönelimler ve Çağdaş Sanat Eğitiminin Veri Kaynakları”şeklinde belirlenen başlıklarla tezin amacına uygun özlü bir değerlendirme yapılması hedeflenmiştir. Araştırmamızın dördüncü bölümünde;“Sanat Eleştirisinin Tanımı ve Kapsamı, Sanat Eleştirisinin Kısa Tarihçesi, Antik Çağ'da Sanat Eleştirisi, Orta Çağ'da Sanat Eleştirisi, Yeni Çağ'da Sanat Eleştirisi, Yakın Çağ'da Sanat Eleştirisi, Sanat Eleştirisi ve Sanat Eğitimi İlişkisi”şeklinde düzenlediğimiz tezimizin amacına doğrudan bağlanan kısa ve özlü seçkiler yer almıştır. Bu sayede, fakülte ölçekli Sanat eğitimindeki“Sanat Eleştirisi”derslerinin program müfredatına yönelik ana hatlar vurgulanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde; günümüzde eğitim fakültelerinde, sanat eleştirisi ders içeriği bağlamında anlatılan ve önerilen“Feldman'ın Pedagojik Sanat Eleştirisi Metodunun'' eksiklerinin ve yanlışlarının açıkça gösterilmesi hedeflenmiştir. Alan yazımın altıncı bölümünde ise Tayfun Akkaya'nın geliştirdiği ve Milli Eğitim'deki ”Sanat Eseri İnceleme" derslerinde kullanılmaya başlanan Akademik ve Disiplinler Arası Yeni Sanat Eleştirisi Kuramının güzel sanat liselerine beş (5) aşamalı olarak uygulanan metodolojisi tanıtılmıştır. Böylece Feldman'ın metodundaki etkililik zafiyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir problem çözümü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for our research to be based on solid foundations, in the first part of my field paper; The problems encountered in the education system that emerged after the pandemic were emphasized. In order for our research to be based on solid foundations, in the second part of my field paper; Art was emphasized, different definitions of art were examined and the most comprehensive definition of art was preferred. With the invention and development of art, the extent and basic features of the art structure have been marked. In addition, today, a new“Interdisciplinary”method is aimed at determining data-based data that expands on a scientific basis. In the third part of the field, considering the integrity of the subject of our research, it is aimed to make a summary evaluation in accordance with the purpose of the thesis with recorded tapes such as“Definition of Art Education, Brief History of Art Education, Methods of Art Education, Basic Trends in Contemporary Art Education and Data Sources of Contemporary Art Education”. In the fourth part of our research; Our thesis is organized as“Definition and Scope of Art Criticism, Brief History of Art Criticism, Art Criticism in Ancient Age, Art Criticism in the Middle Ages, Art Criticism in the New Age, Art Criticism in the Modern Age, The Relationship between Art Criticism and Art Education”It includes short and concise selections to directly achieve its purpose. In this way, it is appropriate to highlight the outlines of the program curriculum of“Art Criticism”courses in art education. In the fifth chapter; In traditional education faculties, art criticism course content is explained and the shortcomings and mistakes of the proposed“Feldman's Pedagogical Art Criticism Method”are clearly targeted. In the escape section of field jumping, five (5) treatment methods of the Academic and Interdisciplinary New Art Criticism Theory, developed by Tayfun Akkaya and started in the“Artwork Analysis courses”at the National Education, are introduced to fine art high schools. Thus, a problem solution was achieved to eliminate the effectiveness weaknesses in Feldman's method.