Femvertising ve postfeminist söylem:Türkiye'deki femvertising örneklerinin eleştirel söylem analizi
Femvertising and postfeminist discourse:Critical discourse analysis of femvertising examples in Türkiye
- Tez No: 1005870
- Danışmanlar: DOÇ. NAİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki femvertising reklamlarının feminizmi meta haline getirip getirmediğini ve söylemlerinin yerel kültürel değerlere entegre edilerek nasıl yeniden üretildiğini incelemektedir. Diğer taraftan femvertising reklam içeriklerinde hangi postfeminist söylemlerin kendine yer bulduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın amacı, femvertising temalı reklamların postfeminist söylemler doğrultusunda güçlendirme söylemlerini nasıl ürettiğini ve bu söylemlerin Türkiye'nin sosyokültürel yapısıyla etkileşim içinde nasıl dönüştüğünü analiz etmektir. Bu amaçla seçilen reklamlara eleştirel söylem analizi uygulanmış ve bireycilik, özgüven, girişimci kimlik ve öz-dönüşüm pratikleri gibi temalar ön plana çıkmıştır. Bulgular, femvertising'in toplumsal cinsiyet kalıplarına meydan okuyormuş gibi görünmesine rağmen kadınları sürekli olarak kendilerini geliştirmek, disipline etmek ve öz gözetim yapmak zorunda olan eksik öznelere dönüştüren neoliberal bir mantığı yeniden ürettiğini göstermektedir. Bu çalışma, güçlendirici görünümünün aksine femvertising reklamlarının değişimi teşvik etmediğini bunun yerine neoliberalizmle tutarlı bir şekilde yeni stereotipleri pekiştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether femvertising advertisements in Türkiye commodify feminism and how their discourses are reproduced by integrating local cultural values. On the other hand, it reveals which postfeminist discourses find their place in femvertising advertising content. The aim of this research is to analyze how femvertising-themed advertisements produce empowerment discourses in line with postfeminist discourses and how these discourses are transformed in interaction with Türkiye's sociocultural structure. To this end, critical discourse analysis was applied to the selected advertisements, and themes such as individualism, self-confidence, entrepreneurial identity, and self-transformation practices came to the fore. The findings show that, despite appearing to challenge gender stereotypes, femvertising reproduces a neoliberal logic that constantly transforms women into deficient subjects who must develop, discipline, and self-monitor themselves. This study reveals that, contrary to its empowering appearance, femvertising advertisements do not encourage change but instead reinforce new stereotypes in a manner consistent with neoliberalism.