Kadın tüketicilerin cilt bakım satın alma niyetlerini etkileyen faktörler
Factors affecting female consumers' purchase intentions for skincare products
  1. Tez No: 1005871
  2. Yazar: BÜŞRA NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın tüketicilerin cilt bakım ürünlerini satın alma niyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu doğrultuda tüketicilerin ürüne yönelik tutumları, ürünün güvenilirliği ve satıcıya duyulan güvenin satın alma niyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve ulaşılan 517 kadın katılımcı, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğunun 18-34 yaş aralığında ve bekâr bireylerden oluştuğu görülmüştür. Verilerin analizinde faktör analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda bilgi netliği değişkeninin yeterli bir yapı oluşturmadığı görülmüş ve bu değişken analiz dışı bırakılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, tutum, güvenilirlik ve satıcıya güven değişkenlerinden satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük bir kısmının cilt bakım ürünlerini en çok kozmetik mağazalarından ve internet üzerinden satın aldığı, aylık harcama tutarlarının ise çoğunlukla 500 TL'nin altında olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, kadın tüketicilerin cilt bakım ürünlerini satın alma kararlarında özellikle ürüne yönelik tutumun ve satıcıya olan güveninin önemli rol oynadığı ortaya konmuştur. Bu bulgular, kozmetik sektöründe faaliyet gösteren firmalar için pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the factors affecting women's intentions to purchase skincare products. In this context, the effects of consumers' attitudes towards the product, the product's reliability, and the trust in the seller on the purchase intention have been examined. The research used a survey method, and the 517 female participants formed the sample of the study. It was observed that the vast majority of the participants were aged between 18-34 and consisted of single individuals. Factor analysis and multiple linear regression analysis were used in the data analysis. As a result of the factor analysis, it was seen that the information clarity variable did not form a sufficient construct, and this variable was excluded from the analysis. According to the results of the regression analysis, it was determined that attitude, reliability, and trust in the seller had significant and positive effects on purchase intention. It was found that a large portion of the participants purchased skincare products mostly from cosmetic stores and online, and that their monthly spending amounts were mostly below 500 TL. As a result of the research, it was revealed that the attitude towards the product and the reliability of the seller play an important role in women consumers' purchasing decisions regarding skincare products. These findings can help the development of marketing strategies for companies operating in the cosmetics sector.