Bal arılarında ağır metallerin bal mumu ve spermatolojik parametreler üzerine etkileri
Effects of heavy metals on beeswax and spermatological parameters in honey bees
  1. Tez No: 1005869
  2. Yazar: EMİNE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA ONUR ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada maden sahasına yakın ve maden sahasından uzak yerlerde bulunan bal arısı (Apis mellifera) kolonilerinden alınan bal mumlarında bazı ağır metallerin (krom, demir, kobalt, bakır, kadmiyum, cıva ve bakır) düzeyi ve spermada spermatolojik parametreler (motilite, HOST, Canlılık, yoğunluk ve morfoloji) değerlendirildi. Bu amaçla çalışmada, Suluova Eski Çeltek mevki bulunduğu alanda (Grup 1) ve Amasya Alakadı köyünde (Grup 2) yer alan 10'ar koloni kullanıldı. Ayrıca çalışma kolonilerinin yavrulu petek, erkek arı gereksinimlerinin yanı sıra bal arısı mumu elde etmek amacıyla 10'ar adet destek kolonisinden yararlanıldı. Krom, bakır, kadmiyum ve cıva elementleri (P<0.05) dışındaki elementler bakımından gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadı (P>0.05). Maden sahasına yakın yerde yer alan arı kolonilerinin bal mumlarında krom (243.793 ppb), bakır (1603.58 ppb), kadmiyum (1333.583 ppb) ve cıva (303.205 ppb) elementleri daha yüksek bulundu (P<0.05). Demir (50574.13 ppb), kobalt (1603.58 ppb) ve kurşun (44793.04 ppb) elementleri bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark olmasa da kömür madenine yakın olan arı kolonilerinin bal mumlarında bu elementlerin rakamsal yüksekliği dikkat çekici oldu. Sperma motilite, HOST, canlılık, yoğunluk ve morfoloji parametreleri bakımından gruplar arasında önemli bir fark olmadı (P>0.05). Spermatolojik parametrelere ait bulgular, maden kömür sahasına yakın yerde yer alan arı kolonilerinin bal mumlarında yüksek çıkan elementlerin (krom, bakır, kadmiyum ve cıva) spermatolojik parametreleri olumsuz yönde etkilemediğini göstermektedir. Sonuç olarak, kömür maden sahalarına yakın bölgelerde çevresel ağır metal maruziyetinin arı sağlığı üzerindeki olası etkilerinin daha kapsamlı biçimde ortaya konulabilmesinin önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the levels of some heavy metals (chromium, iron, cobalt, copper, cadmium, mercury, and copper) in beeswax samples taken from honeybee (Apis mellifera) colonies located near and far from a mining site, as well as spermatological parameters (motility, HOST, viability, density, and morphology) in sperm. For this purpose, 10 colonies each from the Suluova Eski Çeltek area (Group 1) and Amasya Alakadı village (Group 2) were used. In addition, 10 support colonies were used from each group to meet the brood comb, drone requirements, and beeswax needs of the study colonies. There was no statistically significant difference between the groups in terms of elements other than chromium, copper, cadmium, and mercury (P<0.05) (P>0.05). Beeswax from bee colonies located near the mining area showed higher levels of chromium (243.793 ppb), copper (1603.58 ppb), cadmium (1333.583 ppb), and mercury (303.205 ppb) (P<0.05). While there was no significant difference between the groups in terms of iron (50574.13 ppb), cobalt (1603.58 ppb), and lead (44793.04 ppb), the numerical high levels of these elements in the beeswax of bee colonies near the coal mine were noteworthy. There was no significant difference between the groups in terms of sperm motility, HOST, viability, density, and morphology parameters (P>0.05). The findings regarding spermatological parameters indicate that the high levels of elements (chromium, copper, cadmium, and mercury) in the beeswax of bee colonies located near the coal mine did not negatively affect spermatological parameters. In conclusion, it is considered important to more comprehensively investigate the potential effects of environmental heavy metal exposure on bee health in areas near coal mining sites.