Türk ve ab iş güvenliği mevzuatının metin madenciliği ile karşılaştırılması ve iş kazası haberlerinin duygu analizi ile değerlendirilmesi
Comparison of turkish and eu occupational safety legislation with text mining and evaluation of occupational accident news with sentiment analysis
- Tez No: 1005874
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Bilim Dalı
Özet
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, çalışanın işyerinde veya işveren tarafından görevlendirildiği alanlarda işini sağlıklı ve güvenli biçimde yürütebilmesini, aynı zamanda işyerinin ve yürütülen faaliyetin güvenliğini sağlamayı amaçlayan kural ve uygulamaları kapsamaktadır. Türkiye'de bu alan 2012 yılına kadar 4857 sayılı İş Kanunu içerisinde düzenlenmiş, Avrupa Birliği üyeliği müzakere süreciyle birlikte kapsamı genişletilerek 6331 sayılı Kanun ile ayrı bir mevzuat haline getirilmiştir. Ancak Avrupa Birliği mevzuatı esas alınarak hazırlanmasına rağmen,“işçi sağlığı”merkezli yaklaşım yeterince içselleştirilememiş ve mevzuat, uygulamada ağırlıklı olarak“iş güvenliği”boyutuna indirgenmiştir. Bu yaklaşım, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinin temel sorumlusu olan işverenler tarafından uygulamaların çoğunlukla yasal zorunluluk ve yaptırımlar çerçevesinde ele alınmasına yol açmıştır. Çalışanlar tarafından da yeterince sahiplenilmeyen bu alan, bireysel ihmallerle birleştiğinde ağır iş kazalarına ve ciddi toplumsal sonuçlara neden olmuştur. Öte yandan, özel sektörde sınırlı biçimde uygulanan düzenlemelerin kamu sektöründe defalarca ertelenmesi, bu alanın devlet tarafından xii da yeterince sahiplenilmediğini göstermektedir. Günümüzde bu uygulamalar, amacından kısmen uzaklaşmış biçimde“İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)”başlığı altında yürütülmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye ve Avrupa Birliği İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği mevzuatı karşılaştırmalı olarak incelenmiş; metinler kelime sayımı, Levenshtein Uzaklık Algoritması ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca Amasra Maden Kazası örnek olay olarak ele alınmış ve geleneksel medyada yer alan haber metinleri üzerinde duygu analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, zaman içinde olumsuz duyguların arttığını ve kamuoyunun tepkisinin kederden öfke ve hesap sorma talebine evrildiğini ortaya koymuştur. Haber metinlerinde en sık tespit edilen duyguların üzüntü, korku, şaşkınlık ve öfke olduğunu göstermiştir. Üzüntü zamanla azalırken, öfke artmış, kamuoyunun ve medyanın tepkisi kederden hayal kırıklığına ve hesap sorma talebine evrilmiştir. Ancak ne yaşanan facia ve bilançosu ne de yarattığı olumsuz duygular, mevzuatta ve uygulamalarda değişikliğe gidilmesi ve çalışanın sağlığının ve güvenliğinin güvence altına alınması sonucunu doğurmamıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety (OHS) encompasses the rules and practices aimed at enabling employees to perform their work in a healthy and safe manner at the workplace or in locations assigned by the employer, while ensuring the safety of both the workplace and the activities carried out. In Türkiye, OHS was regulated under Labour Law No.4857 until 2012; however, in parallel with the EU accession negotiation process, it was restructured as a separate legal framework under Law No.6331. Although based on EU legislation, the employee health–centred approach has not been sufficiently internalised, and in practice the framework has largely been reduced to occupational safety. This perspective has led employers to address OHS primarily as a set of legal obligations and sanctions. Insufficient ownership by employees, combined with individual negligence, has resulted in severe occupational accidents and serious social consequences. Moreover, while regulations have been implemented to a limited extent in the private sector, their repeated postponement in the public sector indicates inadequate state ownership. Today, these practices are carried out under the title of OHS, albeit in a manner that partially deviates from their original purpose. xiv In this thesis, the OHS legislation of Türkiye and the EU is examined comparatively using word counts, the Levenshtein Distance Algorithm, and the Wilcoxon Signed-Rank Test. In addition, the Amasra Mining Disaster is analysed as a case study, and sentiment analysis is conducted on traditional media news texts. The findings indicate an increase in negative emotions over time, with the most frequently identified emotions being sadness, fear, surprise, and anger. While sadness decreases, anger intensifies, reflecting a shift in public and media reactions from grief to disappointment and demands for accountability. However, neither the disaster nor its consequences, nor the negative emotions it generated, have led to substantive changes in legislation or practice to effectively safeguard workers' health and safety.