Çok katlı perde çerçeve tipi yapılarda burulma düzensizliğinin incelenmesi
Investigation of torsional irregularity at multi-storey buildings with shear walls
  1. Tez No: 100588
  2. Yazar: GÖKHAN ÇALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÇOK KATLI PERDE-ÇERÇEVE TİPİ YAPILARDA BURULMA DÜZENSİZLİĞİNİN İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde gelişmiş inşaat teknolojisinin de yardımıyla çok katlı binaların yapımı mümkün hale gelmiştir. Bu yapıların depreme karşı dayanımının sağlanması tasarım aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Bu amaçla yapı mühendisi özellikle yapısal düzensizlik durumu da varsa binanın hesabmda doğru yapı modelini seçmelidir. Birçok yönetmelik yapıların deprem hareketi karşısındaki davranışının belirsizliği ve çözüm yöntemlerindeki yaklaşıklıklardan dolayı yapısal düzensizliğe sahip binalar için bir takım kısıtlama ve yaptırımlar öngörmektedir. Bu tez çalışmasında burulma düzensizliğinin çok katlı bir bina üzeindeki etkisi incelenmiştir. Burulma düzensizliği önemli bir yapısal düzensizliktir ve Türk Deprem Yönetmeliği bu tür düzensizliğe sahip binalarda bir takım koşullar öne sürmektedir. Yönetmelik burulma düzensizliği için aşağıda verilen kriteri kullnmıştır; Burulma düzensizliği Burulma Düzensizliği Katsayısı rjbi'nin 1.20'den büyük olması durumudur. Burulma Düzensizliği Katsayısı r|bi'maksimum göreli kat ötelemsinin ortalama kat ötelemesine oram olarak ifade edilir. Aşağıdaki formül ile tanımlanmıştır. TJbi - Aimax/Aiort (1) Burada r]bi Burulma Düzensizliği Katsayısını, Ajmax and A10Yt ise sırasıyla maksimum ve ortalama göreli kat ötelemesini temsil etmektedir. Burulma Düzensizliği Katsayısı r|bi bulunurken yerdeğiştirmeler %5 ek dışmerkezlik etkisi dikkate alınarak hesap edilecektir. Burulma düzensizliği olması durumunda (.% >1,20), ek dışmerkezliklerin belli bir katsayı ile büyütülmesi zorunludur. Arttırılmış ek dışmerkezlikler bulunur ve yapı arttırılmış ek dış merkezliklere göre çözülerek iç kuvvetler bulunur. Bu kuvvetler tasarıma esas iç kuvvetler olacaktır. Burulma Düzensizliği Katsayısı rjbi 'nin 2 değerini aşması durumunda dinamik analiz yapılması gereklidir.Hesaplarda Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve dinamik analiz için Mod Birleştirme Yöntemi kullanılmıştır. Her iki yöntemde döşemeler için rijit diyafram kabulü yapılmıştır. Eşdeğer Deprem Yükü Yönteminde binanın toplam ağırlığı ve toplam eşdeğer deprem kuvveti hesaplanır. Toplam eşdeğer deprem yükü her kata dağıtılır ve yapımı bu yüklere göre hesabı yapılır. Mod Birleştirme Yönteminde yeterli sayıda titreşim modu dikkate alınacaktır. Her bir modun iç kuvvetlere etkisi uygun istatistiksel kombinasyonu olarak dikkate alınacaktır. Bu çalışmanın ana amacı Türk Deprem Yönetmeliğindeki burulma düzensizliği ile ilgili getirilen koşulların ne kadar gerçekçi olduğunun ve arttırılmış ek dışmerkezlik uygulamasının iç kuvvet değerlerini hangi oranda değiştirdiğim bulmaktır. Bu yüzden çok katlı perde çerçeveli bir yönde burulma düzensizliğine sahip bir binanın sayısal çözümü yapılmıştır. %5 ve arttırılmış ek dışmerkezlikten oluşan iç kuvvetlerin hangi oranda gözlemlenmiştir. Perdelerin yerleri değiştirilmek ve binanın plandaki boyutlarım arttırmak suretiyle hesaplar tekrarlanmışve çıkan sonuçlar karşılaştınlmıştır. En son olarak Burulma Düzensizliği Katsayısı r|bi 2 değerini aştığı için dinamik analiz yapılmış ve hesaplar bu durum için bir defa daha tekrarlanarak sonuçlar karşılaştınlmıştır. Netice olarak Burulma Düzensizliği Katsayısı t|bi 'nin dinamik analiz sınır değeri olan 2'yi aşabileceği görülmüştür. Ayrıca arttırılmış ek dışmerkezlik uygulamasının en kritik kesitlerde iç kuvvetleri %10 oranında arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu yöntem yerine daha pratik bir uygulama önerilebilir. XI
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF TORSIONAL IRREGULARITY AT MULTI-STOREY BUILDINGS WITH SHEAR WALLS SUMMARY Today it is possible to construct multi-storey buildings by the help of advanced construction technology. It is very important for those buildings to provide earthquake resistance at the stage of design. For this purpose, the structural engineer must use the accurate structural model for the building especially if structural irregularities exist. Many codes prescribe some limitations and sanctions for the buildings which have structural irregularities because of the approximations in solution techniques and ^deterministic character of the behaviour of the structures against the earthquake loading. In this thesis, the effect of torsional irregularity on a multi-storey building is studied. Torsional irregularity is a major structural irregularity and Turkish Earthquake Code prescribe some provisions for the structures which have that type of irregularity in analysis and design process. The Code requires the following criterion for the torsional irregularity; If Torsional Irregularity Coefficient t|bi is greater than 1,20, there is torsional irregularity. Torsional Irregularity Coefficient Tjbi is the ratio of maximum relative story drift to average relative story drift. It is shown as the below formula T|bi - Aimax/Aiavg (1) Here rjbi represents Torsional Irregularity Coefficient, A^ax and Aiavg represent maximum and average relative story drift, respectively. In determination of r|bi the displacements are calculated according to %5 accidental eccentricities. In the case of torsional irregularity(ribi >1,20), the accidental eccentricities must be increased by an amplification factor. After the increased eccentricities are found the structure is calculated according to the increased eccentrities and internal forces are determined. These forces are the design internal forces. If Torsional Irregularity Coefficient T|bi exceeds 2 at any story of the building, dynamic analysis is a mandatory In calculations Equivalent Earthquake Load Method and Modal Superposition Method are used. In both methods the slabs are assumed to be rigid diaphram. In Equivalent Earthquake Load Method, firstly the total weight and the horizontal Xllearthquake load of the building is estimated. The total earthquake load is distributed to each story and the structure is calculated for those loads. In Modal Superposition Method the adequate numbers of the vibration modes will be considered. The effect of the each mode to the internal forces will be evaluated by combining the internal forces with an appropiate statistical combination. The main purpose of this study is to find out how much realistic are the provisions of the Turkish Earthquake Code about the torsional irregularity and how much the increased eccentricities change the values of internal forces. Thus, the structural analysis of a multi-storeyed building which has shear walls and torsional irregularity in one direction is implemented. The variation of internal forces for 5% and increased eccentrities are observed. Changing the location of the shear walls and the buildings the calculations are repeated and the results are compared. Finally the dynamic analysis procedure is implemented for the value of Torsional Irregularity Coefficient r|bi exceeding 2. Consequently, in this study it is shown that Torsional irregularity Coefficient r|bi can reach the value 2 which is the boundary value of dynamic analysis. Also it is indicated that the application of the increased eccentiricities increase the values of the internal forces by 10% at the most critical sections and more practical approach can be recommendded instead of using the increased eccentricities. Xlll