Galata'da kültürel değişim ve fiziksel etkileşim
The Cultural change and environmental interaction at Galata
  1. Tez No: 100587
  2. Yazar: MİNE H. HAŞHAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tezle Galata'da yaşayan halkın kendi kültürel öz elemanlarından farklılık gösteren bu çevreye uyumu ve davranışları incelenmiştir. Bu incelemeler, kullanıcıların Galata'nın geleceğinde ne gibi roller üstlenecekleri ve tasarım verileri konusunda, ipuçları oluşturmaktadır. Tezin 1. bölümünde, çalışmanın konu alanı ve amacı tanımlanmıştır. Tezin 2. Bölümünde Galata'nın geçirdiği kültürel ve fiziksel süreçler, tarih sıralamasına göre incelenmiştir. Cumhuriyet döneminde izlenilen politikalarla, bölgenin çehresinde ne gibi değişiklikler yapıldığı ve nedenleri dile getirilmiştir. Tezin 3. bölümünde, çevre-kültür etkileşim sisteminde değişim ve davranış modelleri incelenmiştir. Temel eleman olarak kültür ve bileşenleri irdelenmiş; değişim süreçleri üzerinde durulmuştur. Yaşanılan kültürel ve fiziksel değişime, çevre-kültür etkileşim sisteminde verilen cevaplar, davranış biçimlerinin nedenleriyle ortaya konmuştur. Galata' daki kullanıcılar üzerindeki değişim süreçleri ve davranış şekilleri üzerinde durulmuştur. Tezin 4. bölümünde, çevre-kültür -davranış etkileşim sistemi teorileri ve araştırma yöntemleriyle, Galata'daki kullanıcıların davarnışım incelemek üzere yapılan alan çalışması yer almaktadır. Galata'nın, seçilen Kuledibi bölgesindeki fiziksel veriler, analiz paftaları, dağılım yöntemi ve fotoğraflarla tespit edilmiştir. Kullanıcılar arasında yapılan anket, yine dağılım yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bunun dışında, semantik anlam farklılaşması yöntemiyle, çevre ve konut değerlendirme ortalamaları bulunmuştur. Tezin son bölümü olan 5. bölümünde ise tezin sonuçlan ele alınmıştır. Galata'da yapılacak yenileştirme ve canlandırma çalışmalarında bölgeyi, sosyal bileşenleri ile bir bütün olarak görüp, oradaki konut kullanıcılarının bölgeyi terketmemesini sağlamak temel ilke olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By this thesis, the adaptation and behaviour of the user group in Galata is observed. The observations give clues about the roles of the user group in the future and strategies for design The first chapter defines the subject and the aims of the thesis. At the second chapter of the thesis, the cultural and the physical process that Galata has been through is explained in the historical order. The changes made over Galata by the politics during the Republic and their reasons are defined. The third chapter tells about the change and the behaviour models in culture and environment interaction system. Culture and its core elements defined, as the basic element, together with the change processes. Reactions given to cultural and environmental change are defined relatively to the reasons of behaviour. The change processes and the behaviour models of the user group in Galata are also defined. By the fourth chapter, a case study observing the behaviour of the user group at Galata is realised by the help of culture-environment-behaviour interaction system theories and research techniques. The physical situations at Kuledibi region in Galata, is analysed. A survey made with the user group is also analysed in statistics. At the last chapter, the conclusions take place it is concluded that the reaction of the user group to the change processes is withdraw. The strategies which can be used at the renovation of the region are also placed in this chapter. In the strategies, the main suggestion is to consider the region as a whole with the user group and to keep the residence users in the region.