Bipolar 1 Bozukluk tanısı olan hastalarda koruma ve tedavi sürecinin içgörüye etkisi
The effect of protection and treatment process on insight in patients with Bipolar 1 Disorder
  1. Tez No: 1005920
  2. Yazar: ERDEM EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇETİNAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: İçgörü; bireyin yalnızca hastalığı tanıması değil, hastalığın benlik, yaşam öyküsü ve gelecek beklentileriyle nasıl bütünleştirildiği üzerinden değerlendirilmesi gereken, yalnızca klinik tabloya indirgenemeyecek kadar durumsal etmenlere duyarlı ve dinamik bir süreçtir. Bu çalışmada Bipolar I Bozukluk tanılı hastalarda içgörü, tedavi farkındalığı, tedavi uyumu ve işlevselliğin zaman içindeki değişimi ve bu değişimin güvenlik tedbiri uygulamasıyla ilişkisi incelendi. GEREÇ ve YÖNTEM: Örneklem, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin psikiyatri erkek servislerinde geçmişteki suç nedeniyle güvenlik tedbiri kapsamında yatırılarak izlenen Bipolar I Bozukluk tanılı erkek hastalar (KTY, n=27) ile yaş ve tanı açısından eşleştirilmiş genel psikiyatri servisine acil endikasyon nedeniyle yatırılan erkek hastalardan (GPY, n=27) oluşturulmuştur; katılımcılarla üç ay arayla iki görüşme yapılmıştır. Morisky Tedavi Uyum Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, Duygudurum Bozuklukları İçgörü Ölçeği (Mood Disorders Insight Scale,MDIS), Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. BULGULAR: Çalışmamızda yapılan ölçümler iki grup arasında içgörü düzeyindeki değişim açısından belirgin farklılık olduğunu gösterdi. KTY'de içgörü puanları zaman içinde azalma gösterirken, GPY grubunda artış saptandı. İçgörü seviyesindeki bu değişimin semptom şiddetinden bağımsız olduğu saptandı; çok değişkenli analizlerde adli sürecin içgörü üzerindeki etkisi, başlangıç mani ve depresyon skorları kontrol edildiğinde dahi anlamlı bulundu. Tedavi uyumu açısından da farklı örüntüler gözlendi: GPY grubunda uyum zamanla artarken, KTY'de belirgin bir değişim izlenmedi. SONUÇ: Bulgular, Bipolar I Bozuklukta (BB-1) içgörü düzeyinin yalnızca klinik semptomların şiddetiyle açıklanamayacağını göstermektedir. Sonuçlar dikkate alındığında, remisyondaki hastalarda da içgörüde dalgalanmalar olabileceği ve bu nedenle sadece akut dönemde değil bipolar bozukluğun her döneminde hastalığın klinik ve sosyal sonuçları üzerinde durulmasının içgörüyü artırmak ve tedavi uyumunu artırmak açısından faydalı olduğu gösterilmiştir. Tez bulguları, içgörüye durumsal koşulları da göz önünde tutan bütüncül bir yaklaşımla eğilmenin önemini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Insight is not limited to the recognition of illness itself, but should be evaluated in terms of how the illness is integrated with the self, life history, and future expectations. It is a dynamic process sensitive to situational factors and cannot be reduced solely to the clinical picture. In this study, changes over time in insight, treatment awareness, treatment adherence, and functionality in patients diagnosed with Bipolar I Disorder, and the relationship of these changes with the implementation of security measures, were examined. Materials and Methods: The study sample consisted of patients diagnosed with Bipolar I Disorder who were hospitalized under security measures due to past criminal history in the adult psychiatry male wards of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Training and Research Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases (Criminal Treatment Group [KTY], n=27). These participants were matched by age and diagnosis with male patients hospitalized in general psychiatry wards due to emergency indications (General Psychiatry Group [GPY], n=27). Two interviews were conducted with the participants at a three-month interval.The Morisky Medication Adherence Scale (MMAS), the Insight Scale with Three Components (İÜBDÖ), the Young Mania Rating Scale (YMRS), the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), and the Functioning Assessment Short Test (FAST) were administered. Results: Measurements demonstrated a significant difference between the two groups in terms of changes in insight levels. In the patient group, insight scores decreased over time, whereas in the control group, they increased. This change in insight was found to be independent of symptom severity; in multivariate analyses, the effect of the judicial process on insight remained significant even after controlling for baseline mania and depression scores. Different patterns were also observed in treatment adherence: while adherence increased over time in the control group, no significant change was detected in the patient group. Conclusion: Findings indicate that the level of insight in Bipolar I Disorder (BD-I) cannot be explained solely by the severity of clinical symptoms. Considering the results, it has been shown that fluctuations in insight may also occur in patients in remission, and therefore, focusing on the clinical and social consequences of the illness not only during the acute phase but across all phases of bipolar disorder is beneficial for enhancing insight and improving treatment adherence. The thesis findings highlight the importance of addressing insight with a holistic approach that also takes situational conditions into account.