Yttrium-90 radyoembolizasyon uygulanan hepatosellüler karsinom hastalarında FDG PET/BT radyomik verilerinin prognozu öngörmedeki rolü
Prognostic value of FDG PET/CT radiomic features in patients with hepatocellular carcinoma treated with Yttrium-90 radioembolization
  1. Tez No: 1005921
  2. Yazar: ENES MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yttrium-90 (Y-90) radyoembolizasyon (RE) uygulanan hepatoselüler karsinom (HSK) hastalarında, işlem öncesi ¹⁸F-FDG PET/BT görüntülerinden standardize bir radyomik skor (Rad skoru) geliştirmek ve bu skorun tedavi başarısızlığı ile genel sağkalım üzerindeki bağımsız prognostik değerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2022–Ocak 2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde Y-90 RE uygulanan 83 HSK hastası retrospektif olarak incelendi. Hastalar rastgele örnekleme yöntemiyle eğitim (n=59, %70) ve test (n=24, %30) setlerine ayrıldı. İşlem öncesi FDG PET/BT görüntülerinden, IBSI uyumlu iş akışı ve sabit bin genişliği (FBW=0,25 SUV) ayrıklaştırması kullanılarak 107 radyomik öznitelik çıkarıldı. ICC≥0,75 güvenilirlik filtresi ve Spearman korelasyon elemesi (>0,9 eşik değeri) sonrasında kalan 22 öznitelik, yalnızca eğitim seti üzerinde LASSO lojistik regresyon analizine dahil edildi. LASSO analizi sonucunda altı öznitelikten oluşan bir Rad skoru geliştirildi. Tedavi başarısızlığı, Y-90 RE'den sonraki 12 ay içinde mRECIST'e göre progresyon gelişmesi veya herhangi bir nedene bağlı ölüm olarak tanımlandı. Tedavi başarısızlığının bağımsız öngördürücülerini belirlemek amacıyla binary lojistik regresyon analizi uygulandı. Genel sağkalım eğrileri Kaplan–Meier yöntemiyle oluşturuldu, gruplar arası farklılıklar log-rank testi ile karşılaştırıldı ve genel sağkalım üzerindeki bağımsız prognostik belirleyiciler Cox regresyon analizi ile saptandı. Bulgular: Rad skorunun tedavi başarısızlığını öngörmedeki AUC değeri eğitim setinde 0,934 (%95 GA: 0,869–0,998), test setinde ise 0,681 (%95 GA: 0,531–0,842) olarak hesaplandı. Rad skoru için optimal eşik değer Youden indeksine göre 0,4 olarak belirlendi. Multivaryant lojistik regresyon analizinde BCLC evresi, tümör çapı ve konvansiyonel PET parametreleri anlamlılıklarını yitirirken, yalnızca Rad skoru >0,4 tedavi başarısızlığının bağımsız öngördürücüsü olarak kaldı (OR: 12,2; %95 GA: 2,38–62,9; p=0,003). Multivaryant Cox regresyon analizinde ise yalnızca Rad skoru >0,4 (HR: 6,87; %95 GA: 2,11–22,4; p=0,003) ve ALBI grade >1 (HR: 4,35; %95 GA: 1,79–10,5; p=0,001) genel sağkalımın bağımsız belirleyicileri olarak saptandı. Bulgularımız doğrultusunda bu iki değişkenin birleştirilmesiyle oluşturulan ALBIomiks risk sınıflaması genel sağkalım açısından anlamlı bir prognostik ayrışma sağladı. Medyan genel sağkalım düşük risk grubunda ulaşılamazken, orta risk grubunda 19 ay, yüksek risk grubunda ise 8 ay olarak saptandı; gruplar arasındaki tüm ikili karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlıydı (p<0,05). Sonuç: FDG PET/BT görüntülerinden üretilen Rad skoru, Y-90 RE uygulanan HSK hastalarında tedavi başarısızlığı ve genel sağkalım açısından güçlü ve bağımsız bir prognostik belirteçtir. Rad skoru ile ALBI derecesinin birlikte değerlendirilmesiyle oluşturulan ALBIomiks sınıflaması, tümör biyolojisi ile hepatik rezervi aynı risk çerçevesinde birleştiren bütüncül bir risk değerlendirilmesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop a standardized radiomic score (Rad score) derived from pre-procedural ¹⁸F-FDG PET/CT images in patients with hepatocellular carcinoma (HCC) undergoing Y-90 transarterial radioembolization (RE), and to investigate its independent prognostic value for treatment failure and overall survival. Materials and Methods: Eighty-three HCC patients who underwent Y-90 RE at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between June 2022 and January 2025 were retrospectively analyzed. Patients were randomly allocated into training (n=59, 70%) and test (n=24, 30%) sets. A total of 107 radiomic features were extracted from pre-procedural FDG PET/CT images using an IBSI-compliant workflow with fixed bin width discretization (FBW=0.25 SUV). Following an ICC≥0.75 reliability filter and Spearman correlation elimination (threshold >0.9), the remaining 22 features were subjected to LASSO logistic regression analysis exclusively on the training set. LASSO analysis yielded a Rad score consisting of six features. Treatment failure was defined as progression according to mRECIST criteria within 12 months after Y-90 RE or all-cause mortality within the same period. Binary logistic regression analysis was performed to identify independent predictors of treatment failure. Overall survival curves were constructed using the Kaplan–Meier method, differences between groups were compared with the log-rank test, and independent prognostic determinants of overall survival were identified using Cox regression analysis. Results: The AUC of the Rad score for predicting treatment failure was 0.934 (95% CI: 0.869–0.998) in the training set and 0.681 (95% CI: 0.531–0.842) in the test set. The optimal threshold for the Rad score was determined as 0.4 based on the Youden index. In multivariable logistic regression analysis, BCLC stage, tumor diameter, and conventional PET parameters lost their significance, while only Rad score >0.4 remained as an independent predictor of treatment failure (OR: 12.2; 95% CI: 2.38–62.9; p=0.003). In multivariable Cox regression analysis, Rad score >0.4 (HR: 6.87; 95% CI: 2.11–22.4; p=0.003) and ALBI grade >1 (HR: 4.35; 95% CI: 1.79–10.5; p=0.001) were identified as independent determinants of overall survival. The ALBIomics risk classification, constructed by combining these two variables, provided significant prognostic stratification in terms of overall survival. Median overall survival was not reached in the low-risk group, whereas it was 19 months in the intermediate-risk group and 8 months in the high-risk group; all pairwise comparisons between groups were statistically significant (p<0.05). Conclusion: The Rad score derived from FDG PET/CT images is a robust and independent prognostic biomarker for treatment failure and overall survival in HCC patients undergoing Y-90 RE. The ALBIomics classification, formed by integrating the Rad score with ALBI grade, provides a comprehensive risk assessment that incorporates both tumor biology and hepatic reserve within the same risk framework.