Müşterilerin kargo teslimat noktalarını kullanma niyetleri üzerine bir araştırma
A study on customers' i̇ntentions to use cargo delivery points
- Tez No: 1005945
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketicilerin büyük bir bölümü fiziksel mağazalardan ziyade internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. İnternet üzerinden alışverişin artmasına paralel olarak tedarikçi ve tüketici arasında taşıma görevi gören kargo hizmetlerinin de önemi giderek artmıştır. Adrese teslim günümüzde kullanılan en yaygın kargo teslimat yöntemidir. Ancak artan kargo siparişleri ve kargo firmalarının mevcut operasyonel durumlarındaki yetersizlikler yeni teslimat uygulamalarının geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Yeni bir kargo teslimat yöntemi olarak kargo teslimat noktaları, müşterilerin kargolarını istedikleri zaman diliminde teslim alabilmelerine ve teslim etmelerine imkân sağlayan bir teslimat yöntemidir. Kargo teslimat noktaları kullanılarak son kilometre teslimatında yaşanan başarısız teslimat sayısının düşürülmesi amaçlanmaktadır. Kargo teslimat noktaları hem kargo firmalarına hem de müşterilere çeşitli avantajlar sunabilir. Ancak bu faydaların elde edilmesi bu kargo teslimat yönteminin müşteriler tarafından benimsenmesi ile mümkündür. Bu çalışmada müşterilerin kargo teslimat noktalarını kullanma niyetlerini etkileyen unsurlar üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu amaçla toplam 500 kargo müşterisine anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler PLS-SEM yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda uyumluluk, gözlemlenebilirlik, göreceli avantaj ve denenebilirlik değişkenlerinin kullanım niyeti üzerinde olumlu etkisi olduğu, kullanım zorluğunun ise bir ektisinin olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, a large proportion of consumers prefer to shop online rather than in physical stores. Parallel to the increase in online shopping, the importance of cargo services, which serve as a link between suppliers and consumers, has also grown. Home delivery is the most commonly used cargo delivery method today. However, the increase in shipping orders and the inadequacies in the current operational conditions of shipping companies necessitate the development of new delivery applications. As a new shipping delivery method, shipping delivery points are a delivery method that allows customers to pick up and drop off their shipments at their desired time. The aim is to reduce the number of failed deliveries in the final stage of delivery by using cargo delivery points. Cargo delivery points can offer various advantages to both cargo companies and customers. However, these benefits can only be realized if this cargo delivery method is adopted by customers. This study investigates the factors that influence customers' intentions to use cargo delivery points. To this end, a survey was administered to a total of 500 cargo customers. The data obtained were analyzed using the PLS-SEM method. The results of the analysis revealed that the variables of compatibility, observability, relative advantage, and trialability had a positive effect on usage intention, while usage difficulty had no effect. Based on the findings, various recommendations were developed for researchers