Son kilometre teslimatında davranışsal senaryolar ve adalet kısıtları altında bölgesel teslim alma indirimi optimizasyonu
Regional pickup discount optimization in last-mile delivery under behavioral scenarios and fairness constraints
  1. Tez No: 1016764
  2. Yazar: AHMET SAMET YÜZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda çevrimiçi alışverişin hızla yaygınlaşması, sayısı giderek artan teslimatlar nedeniyle son kilometre teslimatını e-ticaret işletmeleri için önemli bir sorun haline getirmiştir. Adrese teslim seçeneğinin yüksek maliyetini azaltmak amacıyla işletmeler, müşterileri teslim alma noktalarına ve kargo dolaplarına yönlendiren indirim temelli teşvikler kullanmaktadır. Ancak, bölgesel düzeyde uygulanan teslim alma indirimleri, müşteri davranışlarındaki belirsizlik ve bölgeler arası adalet kısıtları birlikte ele alınarak literatürde yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada, müşterilerin teslim alma seçeneğini tercih etme olasılığı senaryo bazlı fonksiyonlar ile modellenmektedir ve toplam indirim bütçesi ile bölgeler arasındaki indirim farkları belirli sınırlar içinde tutulmaktadır. Amaç, tüm senaryolar altında beklenen toplam teslimat ve indirim maliyetini minimize ederken senaryo bazlı bütçe ve bölgeler arası adalet kısıtlarının sağlanmasıdır. Bu doğrultuda, problemi çözmek için öncelikle bir dinamik programlama modeli geliştirilmiş; ardından büyük ölçekli problemlerin çözümü amacıyla kısıtlı dinamik programlama ve benzetimli tavlama algoritması yaklaşımları önerilmiştir. Örnek olay çözümü ile gerçekleştirilen duyarlılık ve senaryo analizleri, önerilen model ve çözüm yaklaşımlarının farklı bütçe düzeyleri, adalet parametreleri ve davranışsal müşteri tepki yapıları altında maliyet, indirim ve adalet arasındaki dengeyi açıklayıcı biçimde ortaya koyduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, bölgesel teslim alma indirimlerinin tasarımında kullanılabilir bir karar destek çerçevesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of online shopping in recent years, together with the increasing number of deliveries, has made last-mile delivery an important problem for e-commerce companies. To reduce the high cost of doorstep delivery, companies employ discount-based incentives to encourage customers to use pickup points or parcel lockers. However, regional pickup discounts have not been sufficiently studied in the literature in conjunction with uncertainty in customer behavior and fairness constraints between regions. In this study, the probability that customers choose the pickup option is modeled with scenario-based functions, while both the total discount budget and the differences between regional discount levels are constrained within given limits. The aim is to minimize the expected total delivery and discount cost across all scenarios while satisfying scenario-based budget and inter-regional fairness constraints. For this purpose, a dynamic programming model is first developed to solve the problem; then, restricted dynamic programming and simulated annealing approaches are proposed for large-scale problem instances. The case study solution, sensitivity analyses, and scenario analyses show that the proposed model and solution approaches explain the trade-offs among cost, discounts, and fairness under different conditions, and provide a useful decision support tool for designing regional pickup discount schemes.