Farklı şehirlerden toplanan keten tohumu (Linum usitatissimum l.) küspesinin hayvan beslenmede kullanımı ve antimetanojenik etkisinin belirlenmesi
Assessment of the anti̇methanogeni̇c potenti̇al and nutri̇ti̇onal value of flaxseed (Linum usitatissimum l.) meal from di̇fferent regi̇ons for use i̇n ani̇mal feedi̇ng
- Tez No: 1005955
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de resmi ve sivil tarımsal kuruluşlardan temin edilen tescilli keten (Linum usitatissimum L.) çeşitlerinden elde edilen küspelerin (Karakız, Beyaz Gelin, Dokota, Atalanta) Her bir çeşide ait tohumlardan hekzan ile yağ ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve yağ asidi kompozisyonu GC-FID ile belirlenmiştir. Küspelerde kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP) ile lif fraksiyonları (ADF ve NDF) analiz edilmiştir. İn vitro gaz üretim tekniğinde rumen sıvısı kesimhaneden sağlanmış; 39 °C'de 24 saat inkübasyon sonunda net gaz üretimi ölçülmüş, metan yüzdesi infrared metan analiz cihazı ile belirlenmiş ve net metan miktarı hesaplanmıştır. Metabolik enerji (ME) ve organik madde sindirilebilirliği (OMSD) Menke eşitlikleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Veriler tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiş ve ortalamalar Duncan çoklu karşılaştırma testi ile karşılaştırılmıştır. Tohumlarda ortalama ham yağ oranı %32,95 olup en yüksek değer Karakız'da (%36,6), en düşük değer Beyaz Gelin'de (%30,2) belirlenmiştir. α-linolenik asit (ALA) oranı %52,66–55,32 aralığında değişmiş ve en yüksek ALA Dokota'da (%55,32) saptanmıştır. Küspelerin kimyasal kompozisyonunda önemli farklılıklar gözlenmiş; KM en yüksek Dokota'da (%96,62; p<0,001), ADF en yüksek Beyaz Gelin'de (%16,84; p<0,01) ve HP en düşük Beyaz Gelin'de (%33,51; p<0,001) bulunmuştur. İn vitro fermantasyon sonuçlarına göre net gaz üretimi Atalanta'da en yüksek (47,60), Beyaz Gelin'de en düşük (38,36) düzeyde gerçekleşmiştir. Net metan üretimi örnekler arasında değişmezken, % metan Dokota'da en düşük (%17,42) ve Beyaz Gelin'de en yüksek (%19,14) bulunmuştur. ME ve OMSD değerleri Atalanta'da en yüksek (11,03 MJ/kg KM; %75,46) ve Beyaz Gelin'de en düşük (9,32 MJ/kg KM; %63,74) saptanmıştır. Sonuç olarak, keten tohumu küspelerinin besleme değeri ve fermantasyon karakteri çeşide/kaynağa bağlı olarak anlamlı biçimde değişmekte; Atalanta enerji ve sindirilebilirlik yönünden, Dokota ise daha düşük % metan değeri ile gaz kompozisyonu açısından nispeten avantajlı bir profil sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the potential use of flaxseed (Linum usitatissimum L.) the nutritive value and in vitro ruminal fermentation profiles of flaxseed meals obtained from registered flax cultivars (Karakız, Beyaz Gelin, Dokota, Atalanta) supplied by official and civil agricultural institutions in Türkiye were compared to evaluate their potential use in ruminant diets and indicators associated with methane production. Oil was extracted from the seeds of each cultivar using hexane, and the fatty acid composition was determined by GC-FID. In the meals, dry matter (DM), crude ash (CA), crude protein (CP), and fibre fractions (ADF and NDF) were analysed. In the in vitro gas production technique, rumen fluid was obtained from the slaughterhouse; net gas production was measured after 24 hours of incubation at 39 °C, the percentage of methane was determined using an infrared methane analyzer, and the net amount of methane was calculated.. Metabolisable energy (ME) and organic matter digestibility (OMD) were estimated using Menke equations. Data were analysed by one-way analysis of variance, and means were separated using Duncan's multiple range test. The mean crude oil content of the seeds was 32.95%, with the highest value observed in Karakız (36.6%) and the lowest in Beyaz Gelin (30.2%). The proportion of α-linolenic acid (ALA) ranged from 52.66% to 55.32%, with the highest ALA recorded in Dokota (55.32%). Significant differences were observed in the chemical composition of the meals: DM was highest in Dokota (96.62%; p<0.001), ADF was highest in Beyaz Gelin (16.84%; p<0.01), and CP was lowest in Beyaz Gelin (33.51%; p<0.001). According to the in vitro fermentation results, net gas production was highest in Atalanta (47.60) and lowest in Beyaz Gelin (38.36). While net methane production did not differ among samples, methane percentage was lowest in Dokota (17.42%) and highest in Beyaz Gelin (19.14%). ME and OMD values were highest in Atalanta (11.03 MJ/kg DM; 75.46%) and lowest in Beyaz Gelin (9.32 MJ/kg DM; 63.74%). Overall, the nutritive value and fermentation characteristics of flaxseed meals varied significantly depending on cultivar/source; Atalanta exhibited a relatively advantageous profile in terms of energy and digestibility, whereas Dokota appeared favourable regarding gas composition due to its lower methane percentage.