Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 5. sınıf matematik ders kitaplarından birincisinin incelenmesi
An analysis of the first 5th-grade mathematics textbook developed under the Turkey Century Education Model middle school mathematics curriculum
- Tez No: 1011659
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibarıyla uygulamaya konulan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda hazırlanan 5. sınıf matematik ders kitaplarından birincisini; yapı, içerik, pedagojik yaklaşım, görsel/dijital entegrasyon ve değerler eğitimi açılarından derinlemesine incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizinin kullanıldığı araştırmada, ders kitabı“Doğal Sayılar ve İşlemler”,“Geometrik Şekiller”ve“Geometrik Nicelikler”temaları çerçevesinde ele alınarak 2018 müfredatı ile hazırlanan önceki ders kitaplarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; elde edilen bulgular ise yeni modelin matematik öğretiminde niceliksel bir sadeleşmeye giderken niteliksel bir derinleşmeyi hedeflediğini ortaya koymuştur. 2018 programındaki çok sayıda kazanımın yerini alan daha kapsayıcı öğrenme çıktılarının, konuların beceri odaklı bir yapıda işlenmesine imkân tanıdığı saptanırken; özellikle“Geometrik Şekiller”temasının öğrenme çıktılarının yaklaşık yüzde otuzunu oluşturması programın geometrik düşünme ve uzamsal becerilere verdiği stratejik önemi kanıtlamıştır. Kitabın anlatım dilinde öğrenciyi merkeze alan, keşfetmeye dayalı bir yaklaşımın benimsendiği ve karekod aracılığıyla sunulan dijital içeriklerin öğrenme sürecini somutlaştırdığı belirlenmiş; ayrıca Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin“erdem-değer-eylem”çerçevesinin matematik öğretimiyle organik bir şekilde bütünleştirilerek tasarruf, dürüstlük ve iş birliği gibi değerlerin matematiksel süreçlerin doğal bir parçası haline getirildiği görülmüştür. Ölçme ve değerlendirme yaklaşımının sonuç odaklılıktan süreç odaklılığa evrildiği ve öğrenme günlükleri gibi araçlarla öğrencinin metabilişsel gelişiminin desteklendiği bu çalışma, yeni ders kitabının Maarif Modeli'nin öngördüğü bütüncül eğitim felsefesiyle yüksek düzeyde uyumlu olduğunu ve matematik eğitiminde modern, teknolojiyle barışık ve değer odaklı bir standart sunduğunu sonuçlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to conduct a comprehensive examination of the first volume of the 5th-grade mathematics textbooks prepared in accordance with the“Turkey Century Education Model,”implemented as of the 2024-2025 academic year, in terms of structure, content, pedagogical approach, visual/digital integration, and values education. Utilizing document analysis, a qualitative research method, the textbook was analyzed within the framework of the themes“Natural Numbers and Operations,”“Geometric Shapes,”and“Geometric Magnitudes”and was compared with previous textbooks prepared under the 2018 curriculum; the findings reveal that the new model aims for qualitative deepening while pursuing quantitative simplification in mathematics education. It was observed that more inclusive learning outcomes, which replaced the numerous acquisitions in the 2018 program, allow for a skill-oriented processing of subjects, while the fact that the“Geometric Shapes”theme constitutes approximately thirty percent of the learning outcomes demonstrates the strategic importance the program attaches to geometric thinking and spatial skills. It was determined that a learner-centered, discovery-based approach was adopted in the instructional language of the book, and digital content provided via QR codes materialized the learning process by significantly increasing compared to previous editions; furthermore, the“virtue-value-action”framework of the Turkey Century Education Model was organically integrated with mathematics instruction, making values such as frugality, honesty, and cooperation a natural part of mathematical processes. This study, which concludes that the measurement and evaluation approach has evolved from product-oriented to process-oriented and that students' metacognitive development is supported through tools such as learning logs, demonstrates that the new textbook is highly compatible with the holistic education philosophy envisioned by the Model and presents a modern, technology-friendly, and value-oriented standard in mathematics education.