Yetişkinlerde psikolojik esneklik ve psikolojik katılık düzeyleri ile rüya temaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological flexibility and psychological inflexibility levels and dream themes in adults
  1. Tez No: 1005980
  2. Yazar: ÜLKÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Var olan bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerinin psikolojik esneklik ve psikolojik katılık düzeyleri ile rüya temaları/içerikleri arasındaki ilişkisel bağın incelenmesidir. Bu araştırma kapsamında psikolojik esneklik ve psikolojik katılık düzeyleri ile rüya temaları arasındaki ilişki, psikolojik esneklik ve psikolojik katılık düzeylerinin rüya temalarını yordayıcılığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında veriler, 420 katılımcıdan elde edilmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Bu araştırmada; Sosyodemografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Psikolojik Esneklik Envanteri-24 Madde ve Rüya Temaları Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS 27 paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda rüya temaları ile psikolojik esneklik arasında negatif yönlü, psikolojik katılık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Rüya temaları üzerinde psikolojik esneklik ve psikolojik katılığın rolüne bakıldığında ise rüya temalarını psikolojik esnekliğin negatif, psikolojik katılığın pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra sosyo-demografik değişkenlere göre araştırma değişkenlerinin farklılaşma durumu da analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between adult individuals' levels of psychological flexibility and psychological infexibility and dream themes/content. This study examined the relationship between levels of psychological flexibility and psychological infexibility and dream themes, as well as the predictive value of psychological flexibility and psychological infexibility on dream themes. Data were collected from 420 participants. This research employed a correlational screening model. The Sociodemographic Information Form, the Multidimensional Psychological Flexibility Inventory-24 Items, and the Dream Themes Scale were used. Data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 27 package program. Analyses revealed a negative correlation between dream themes and psychological flexibility, and a positive correlation between psychological infexibility. When examining the role of psychological flexibility and psychological infexibility on dream themes, it was found that psychological flexibility negatively predicted dream themes, while psychological infexibility positively predicted them. Furthermore, the differences between the study variables according to socio-demographic variables were also analyzed and evaluated. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature, and necessary recommendations were presented.