Solanaceae familyasına ait ekonomik önemi olan türlerin endoplazmik retikulum stresi toleransının karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparati̇ve i̇nvesti̇gati̇on of endoplasmi̇c reti̇culum stress tolerance of economi̇cally i̇mportant speci̇es belongi̇ng to the solanaceae fami̇ly
  1. Tez No: 1005981
  2. Yazar: SİMGE ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÖZGÜR UZİLDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bitkiler sesil canlılar olmalarından dolayı çevrelerine uyum sağlayarak abiyotik ve biyotik streslerle başa çıkmak durumundadır. Abiyotik streslerden biri olan Endoplazmik Retikulum stresi, katlanmamış veya yanlış katlanmış proteinlerin birikmesi ile oluşur. ER stresini hafifletmek için bitkiler çeşitli yollar geliştirmiştir. ERAD VE ERQC mekanizması, UPR yolları buna örnektir. ER stresinin hafifletilemediği durumlarda ise programlanmış hücre ölümü gerçekleşebilir. ER stresi reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumunu tetiklemektedir. ROS birikimi arttığında hücrenin antioksidan savunma sistemleri yetersiz kalabilir ve bunun sonucunda da oksidatif stres oluşumuna yol açabilir. Oksidatif stres de programlanmış hücre ölümüne yol açabilir. Bu çalışmada solanaceae familyasından solanum lycopersicum ve capsicum annuum bitkileri ile ER stresi ve antioksidan sistemleri üzerine çeşitli analizler yapılmıştır. Literatürde solanum lycopersicum bitkisi ile çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da ER stresi ile yapılan çalışmalar az sayıdadır. Capsicum annuum bitkisinde ise ER stresi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Literatürdeki boşluğu doldurmak amacıyla bu çalışmada farklı solanum lycopersicum ekotipleri ve Capsicum annuum bitkisinin ER stres koşullarındaki metabolik olayları incelenmiş ve bu türlerin ER stresine olan toleransı karşılaştırılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to their sessile nature, plants must adapt to their environment and cope with various abiotic and biotic stresses. One of these abiotic stresses, endoplasmic reticulum (ER) stress, arises from the accumulation of unfolded or misfolded proteins. To alleviate ER stress, plants have developed several protective mechanisms, including ER-associated degradation (ERAD), ER quality control (ERQC), and unfolded protein response (UPR) pathways. When ER stress cannot be mitigated, programmed cell death may occur. ER stress also triggers the production of reactive oxygen species (ROS). Excessive ROS accumulation can overwhelm the cellular antioxidant defense systems, ultimately leading to oxidative stress, which may in turn initiate programmed cell death. In this study, various analyses related to ER stress and antioxidant systems were conducted using Solanum lycopersicum and Capsicum annuum, both members of the Solanaceae family. Although several studies on Solanum lycopersicum exist in the literature, research specifically addressing ER stress remains limited. For Capsicum annuum, no studies investigating ER stress have been reported to date. To address this gap, the present study examined the metabolic responses of different Solanum lycopersicum ecotypes and Capsicum annuum under ER stress conditions and compared their tolerance levels to ER stress.