Üniversite öğrencisi genç kadınlarda sosyal kaygı ve partnere bağlanma şekilleri ile flört şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between social anxiety and attachment styles to partners and dating violence among university student young women
  1. Tez No: 1005979
  2. Yazar: AYŞE ZEYNEP DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda bireylerin ruh sağlığını tehdit eden şiddet türlerinden biri de flört şiddetidir. Çalışmada, üniversitede öğrenim gören genç kadın öğrencilerinin flört şiddetine uğraması durumunda sosyal kaygı ve partnere bağlanma şekilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören genç kadın öğrenci bireyle oluşturmaktadır. Örneklem grubu içerisinde 432 katılımcı yer almıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında, Demografik Bilgi Formu, Flört Şiddeti Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- İlişki Yapıları (YİYE-İY) ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, IBM SPSS Statistics 27 yazılımı, Pearson Korelasyon Analizi, t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analiz yöntemleri yer almıştır. Çalışma sonucuna göre, flört şiddet türlerinden fiziksel, cinsel, ve duygusal şiddeti ile sosyal kaygı arasında zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Flört şiddertinin alt boyutu olan kontrol davranışı puanlarının bekar gruptaki genç kadın bireylerde daha yüksek olması flört şiddetinin daha çok bekarlarda olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında çalışmadan elde edilen sonuçlar, flört şiddeti yaşayan bireylerde kaçınmacı bağlanmanın yüksek olduğunu göstermiştir. İlişki süresi değişkenine bakıldığında, bir yıllık flört ilişkisi olan katılımcılarda, flört şiddetinin alt boyutu olan kontrol davranışının daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgulara göre flört şiddetinde farklı faktörlerin etkisinin olduğu, sosyal kaygı ve partner bağlanma şekillerinin flört şiddetini yordadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, one type of violence that threatens individuals' mental health is dating violence. The study aimed to examine the relationship between social anxiety and attachment styles in female university students who experience dating violence. The study population consisted of female university students enrolled in the 2024-2025 academic year. The sample group consisted of 432 participants. The Demographic Information Form, Dating Violence Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-Relationship Structures (YİYE-İY), and Liebowitz Social Anxiety Scale were used to collect data in the study. IBM SPSS Statistics 27 software, Pearson Correlation Analysis, t-test, and One-Way Analysis of Variance methods were used in the analysis of the data. According to the results of the study, a weak but statistically significant relationship was found between dating violence types (physical, sexual, and emotional violence) and social anxiety. The higher scores on control behavior, a sub-dimension of dating violence, among young women in the single group led to the conclusion that dating violence is more prevalent among singles. In addition, the results of the study showed that individuals who experienced dating violence had high avoidant attachment scores. According to the findings of the study, it was concluded that different factors affect dating violence and that social anxiety and partner attachment styles predict dating violence.