ISO 9001 kalite güvence sistem standartı kapsamında tasarım faaliyetleri
ISO 9001 quality systems in design
- Tez No: 74095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER TEZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Uluslararası pazarda rekabet için avantaj sağlayan faktör tasarım kalitesi ve hızıdır. Endüstri ürünlerinin başarısı işletme, mühendislik ve tasarım disiplinlerinin tasarım ve üretim sürecindeki işbirliğine bağlıdır. GİRİŞ, bölümünde, tasarım talebini etkileyen faktörlere değinilmekte ve tasarım stratejisi olarak ISO 9001 kalite Sistemleri-Tasarım, Geliştirme, Üretim, Tesis ve Serviste Kalite Güvencesi Modeli önerilmektedir. 1.BÖLÜM'de temel kavramlar olarak; Kalite, Tasarım, Yalın üretim ve yeni üretim tarzının gereği olan yeni yönetim teknikleri açıklanmıştır. 2.BÖLÜM'de Toplam Kalite Yönetiminin asgari tabanı olan Kalite Güvence Sistemleri ve kapsamında tasarım kontrolü incelenmiştir. 3.BÖLÜM'de Tasarım Yönetimi; bilinen, planlanan, denetlenebilen tasarım süreci ele alınmıştır. 4BÖLÜM'de Tasarım girdilerinde biri olarak Kültür üzerinde durulmuş ve alt başlıkta kalite ve tasarım faktörü olan estetik faktörü incelenmiştir. i ö.BÖLÜM'de İşletmelerin bünyelerine katmakta çekimser davrandığı tasarımcı kimliğine dair ön yargılar tartışılmıştır. SONUÇ bölümünde, İnsanın dolayısıyla endüstrinin tasarım olgusuna gereksinimi ve Kalite Güvence Sistemlerinin, tasarımcının özgür yaratıcılık alanını genişleten bir araç olabileceği vurgulanmaktadır. Not: Örnekler ilgili bölümün ardına eklenmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY The quality and speed of design provides an advantage in international market against other competitors. The success of industrial producs depends on cooperation of administration, engineering and design dicipline during the design and production progression. The introduction section mentions the various factors that affect the demand for design, it also recommends ISO 9001 Quality Systems - Model For Quality Assurance In Design, Development, Production, Installation And Servicing standards as a design strategy. Section 1 covers the fundemantal concepts including quality, design and production. The new management techniques that are necessary for new production methods are also explained. In Section 2 the design controls is investigated from quality guarantee systems point of view which is the base for total quality management. Section 3 explores the design management as well as the foreseen, planned and controlled design process. Section 4 investigates the culture as an input to design process. The sub heading explores the aesthetics factor which is a quality and design factor. Section 5 discusses the prejudices about a designer identity that some companies seem to be reculant to employ/incorporate within themselves. IV