Metal müzikte tipografinin yeri ve“İron Maiden”metal grubu tasarımları için deneysel tipografi uygulamaları
The role of typography in metal music and experimental typographic applications in the designs of the metal band Iron Maiden
  1. Tez No: 1006030
  2. Yazar: ŞEYMA BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
1960'lı yıllardan günümüze kadar sistemi eleştiren, tüm olumsuzluklara ve haksızlıklara direnen metal müzik, dinleyicilere kültürel, duygusal deneyimler sunan zengin bir müzik türüdür. Bu deneyimin önemli grafik tasarım bileşenlerinden biri olan tipografi metal müziğin güçlü ve özgün estetik öğelerini yansıtmak, dinleyiciye müziğin öfke, isyankâr ruhunu iletmek için kullanılan önemli bir iletişim aracıdır. Metal müzik kültürü, müziğin ötesinde geniş bir yaşam tarzını ve topluluk deneyimini ifade eder. Tipografi de bu yaşam tarzını, kültürü yansıtmak için grupların logoları başta olmak üzere birçok tasarımda kullanılmaya başlamıştır. Dolayısıyla etkili tipografi kullanımının, grup kimliğini güçlendirerek, dinleyicilere müziğin ruhunu önceden hissettirebilmesinde oldukça büyük rol oynadığı söylenebilir. Buna bağlı olarak metal müzik ile ilgili çalışmalara (albüm kapakları, konser afişleri vs.) bakıldığında bazı grupların tasarımlarında tipografinin yetersiz ya da etkisiz kullanıldığı görülmektedir. Tasarımlarda genellikle görüntüye daha çok önem verildiği, metal müziğin öfke ruhunun çeşitli stilizasyonlar ya da illüstrasyonlar ile ifade edilerek tipografi ve deneysel tipografinin ifade gücünün geri planda kaldığı söylenebilir. Bu yetersizliklerin görülmesi nedeniyle metal müzik tasarımlarında tipografinin yeri ve deneysel tipografi kullanımının etkisi üzerine yeni bir bakış açısı oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak yazının tarihsel gelişimi ve dijital çağdaki dönüşümü incelenerek deneysel tipografinin kuramsal zemin belirlenmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında ise, Iron Maiden grubunun görsel tasarımları için deneysel tipografi yöntemleri kullanılarak yeni bir tasarım yaklaşımı önerilmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak literatür taraması ve örnek olay incelemesi ile hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda dijital araçlar ve özelleştirilebilir yazı tipleri kullanılarak deneysel tipografinin Metal müzikteki kullanımının artırılabileceğini ve müziğin duygusal derinliğinin tipografi aracılığıyla daha güçlü biçimde iletilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal music, which has criticized the system and resisted injustices and adverse conditions from the 1960s to the present, is a rich musical genre that offers cultural and emotional experiences to its listeners. Typography, as one of the key components of graphic design within this experience, serves as an important communication tool used to reflect the powerful and distinctive aesthetic elements of metal music and to convey its anger and rebellious spirit to the audience. Metal music culture represents a broad lifestyle and a sense of community that extends beyond the music itself. Typography has been used in many designs—particularly in band logos— to reflect this lifestyle and cultural identity. Therefore, the effective use of typography plays a significant role in strengthening a band's identity and enabling audiences to perceive the spirit of the music in advance. Accordingly, when examining works related to metal music (such as album covers and concert posters), it can be observed that typography is used insufficiently or ineffectively in some band designs. In many cases, visual imagery is prioritized, and the aggressive spirit of metal music is expressed through stylizations or illustrations, causing the expressive power of typography and experimental typography to remain in the background. In response to these limitations, this study aims to develop a new perspective on the role of typography and the impact of experimental typography in metal music designs. To achieve this objective, the historical development of writing and its transformation in the digital age were first examined in order to establish the theoretical foundation of experimental typography. In the application phase of the study, a new design approach was proposed for the visual designs of the band Iron Maiden through the use of experimental typography methods. This research was conducted using qualitative research methods, based on a literature review and a case study. The findings indicate that through the use of digital tools and customizable typefaces, the application of experimental typography in metal music can be expanded and strengthened, and the emotional depth of the music can be conveyed more powerfully through typographic expression.