İnternet bağımlılığında bağlanma stilleri ve yaşam doyumu etkisi: Öz şefkatin aracı rolü
The effect of attachment styles and life satisfaction on internet addiction: The mediating role of self-compassion
  1. Tez No: 1006036
  2. Yazar: GAMZE ZAZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAS MERVE MALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırma, 18-65 yaş arasındaki 424 bireyde internet bağımlılığında, bağlanma stilleri ve yaşam doyumunun etkisini ve öz şefkatin bu ilişkideki aracı rolünü incelemektedir. Bununla beraber, bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada sırasıyla;“Demografik Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu”,“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Öz-Şefkat Kısa Formu”kullanılmıştır. Analizler SPSS 25 ve Amos 25 programları aracılığıyla yapılmıştır. Araştırma, internet bağımlılık düzeylerinin cinsiyet ve medeni durum değişkenine göre, anlamlı şekilde değiştiğini ortaya koymuştur. Bağlanma stilleri açısından, güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma düzeyleri cinsiyete göre farklılaşmazken; medeni duruma göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Yaşam doyumu cinsiyete göre değişmezken, medeni duruma göre anlamlı farklılık sergilemiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların öz-şefkat puanlarının cinsiyete ve medeni duruma göre farklılaştığını göstermektedir. Model sonuçlarına göre, bağlanma stilleri internet bağımlılığını anlamlı biçimde yordamakta; güvenli bağlanma negatif, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma ise pozitif yönde etki göstermektedir. Yaşam doyumu internet bağımlılığını doğrudan yordamamaktadır. Aracılık analizinde, öz-şefkat güvenli bağlanma ve internet bağımlılığı arasında kısmi; kaygılı-kararsız bağlanma ve internet bağımlılığı arasında tam aracı rol üstlenmiştir. Öz şefkat, yaşam doyumu ve internet bağımlılığı ilişkisinde aracı rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the effects of attachment styles and life satisfaction on internet addiction among 424 individuals aged 18–65, and examines the mediating role of self-compassion in this relationship. Additionally, it aims to explore whether these variables differ according to demographic characteristics. The instruments employed in the study were the“Demographic Information Form,”the“Young Internet Addiction Test – Short Form,”the“Three-Dimensional Attachment Styles Scale,”the“Satisfaction with Life Scale,”and the“Self-Compassion Scale – Short Form.”Data analyses were conducted using SPSS 25 and AMOS 25. The findings revealed that levels of internet addiction differed significantly according to gender and marital status. In terms of attachment styles, secure, anxious–ambivalent, and avoidant attachment levels did not differ by gender; however, they showed significant differences according to marital status. While life satisfaction did not vary by gender, it differed significantly based on marital status. The results further indicated that participants' self-compassion scores varied significantly according to both gender and marital status. According to the structural model results, attachment styles significantly predicted internet addiction. Specifically, secure attachment was negatively associated with internet addiction, whereas avoidant and anxious–ambivalent attachment styles were positively associated. Life satisfaction did not directly predict internet addiction. Mediation analyses demonstrated that self-compassion partially mediated the relationship between secure attachment and internet addiction, and fully mediated the relationship between anxious–ambivalent attachment and internet addiction. Furthermore, self-compassion played a mediating role in the relationship between life satisfaction and internet addiction.