İklim değişikliğinin kuraklık eğilimlerine etkisi: Tuzluca ilçesi örneği
The impact of climate change on drought trends: The case of Tuzluca district
  1. Tez No: 1006054
  2. Yazar: MİKAİL SAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2014–2025 döneminde Tuzluca ilçesinde meteorolojik kuraklık koşullarını farklı zaman ölçeklerinde hesaplanan SPI, SPEI, PNI ve RNI indeksleri kullanarak incelemiştir. Analizler, ilçede kuraklık ve nemlilik koşullarının kısa, orta ve uzun vadede belirgin değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aylık ve mevsimsel indeksler kısa vadeli dalgalanmaları ve mevsimsel tekrarları yansıtırken; orta ve uzun vadeli analizler kuraklık ve nemlilik dönemlerinin sürekliliğini ve döngüsel değişkenliğini göstermiştir. Mann–Kendall ve Sen eğimi analizleri, uzun dönemli tek yönlü bir trend olmasa da dönemsel dalgalanmaların önemli olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, su kaynakları yönetimi ve tarımsal planlamada aylık ve mevsimsel verilerin düzenli olarak izlenmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Ayrıca, meteorolojik kuraklık erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve iklim değişikliğinin yerel düzeydeki etkilerinin anlaşılması açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined meteorological drought conditions in Tuzluca district during the 2014–2025 period using SPI, SPEI, PNI, and RNI indices calculated at different time scales. The analyses revealed that drought and wetness conditions in the district exhibited significant variability in the short, medium, and long term. Monthly and seasonal indices reflected short-term fluctuations and seasonal repetitions, while medium- and long-term analyses indicated the persistence and cyclical variability of drought and wet periods. Mann–Kendall and Sen's slope analyses showed that although there was no unidirectional long-term trend, the periodic fluctuations were significant. The findings emphasize the necessity of regularly monitoring monthly and seasonal data for effective water resources management and agricultural planning. Furthermore, they provide valuable insights for developing meteorological drought early warning systems and understanding the local impacts of climate change.