Beliren yetişkinlerin kariyer denetim odağı, planlanmış rastlantı becerileri ve algılanan ebeveyn tutumlarının kariyer geleceğini yordaması
The prediction of career future by emerging adults' careerlocus of control, planned happenstance skills andperceived parental attitudes
  1. Tez No: 1006053
  2. Yazar: RUKİYE ÇAPKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlikte kariyer denetim odağı, planlanmış rastlantı becerilerinin ve algılanan ebeveyn tutumları düzeylerinin kariyer geleceğine yönelik algı düzeylerini ne derece yordadığını belirlemektir. Ayrıca araştırma kapsamında beliren yetişkinlerin kariyer geleceğine yönelik algı düzeylerinde cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, yaşanılan yer ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'de yaşayan 18 ile 29 yaşları arasındaki beliren yetişkinler katılım sağlamıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Kariyer Geleceği Ölçeği (KARGEL)”,“Kariyer Denetim Odağı Ölçeği”ve“Kariyerde Planlanmış Rastlantı Ölçeği”ve“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların kariyer geleceğine yönelik algılarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık olup olmadığını incelemek için bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Yaş, medeni durum, yaşanılan yer, eğitim düzeyi ve çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık olup olmadığını incelemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Beliren yetişkinlerin algılanan ebeveyn tutumu, kariyer denetim odağı ve planlanmış rastlantı becerilerinin kariyer geleceğine yönelik algı düzeylerini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda beliren yetişkinlerin kariyer geleceğine yönelik algı düzeylerinde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yaşanılan yer ve çalışma durumu değişkenlerinde anlamlı düzeyde farklılık bulunmuştur. Beliren yetişkinlerin kariyer geleceğine yönelik algı düzeylerinde medeni duruma göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda duygusal sıcaklık ve reddedicilik içeren anne tutumları, kariyer denetim odağı ve planlanmış rastlantı becerilerinin kariyer geleceğine yönelik algı düzeyini yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the extent to which emerging adults' career locus of control, planned happenstance skills and perceptions of parental attitudes serve as predictors of their perceived career future. In addition, the study investigates whether there are significant differences in emerging adults' career future levels based on gender, age, marital status, education level, place of residence and employment status. The research group consists of emerging adults individuals aged between 18 and 29 residing in Turkey. In the study, the“Personal Information Form”,“ Career Futures Inventory (CFI)”,“Career Locus of Control Scale ”,“Planned Happenstance Career Inventory”and“ Turkish Form of the S-EMBU for Children (s-EMBU-C)”were used. To determine whether there were significant differences in participants' career future levels according to gender independent samples t-tests were used. To examine differences based on, age, marital status, education level, place of residence and employment status, one-way ANOVA was used. To determine the extent to which adverse perceptions of parental attitudes, career locus of control, and planned happenstance skills emerging adults' career future, multiple regression analysis was performed. The results revealed that there were statistically significant differences in career future based on gender, age, education level, place of residence and employment status. However, no significant differences were found according to marital status. The results of the multiple regression analysis showed that emotional warmth and rejection by mother, career locus of control, and planned happenstance skills styles significantly predicted career future. The findings were discussed in light of the existing literature, and recommendations were presented.