Human capital impact on firm performance
İnsan sermayesinin firma performansına etkisi
  1. Tez No: 1006067
  2. Yazar: HAZAL EYLÜL SEÇİLMİŞ ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Giderek daha fazla bilgi temelli hale gelen ekonomide, insan sermayesi gibi maddi olmayan kaynaklar rekabet gücü ve performansın belirleyicileri olarak ortaya çıkmaktadır. Entelektüel sermayenin firma performansına olan kritik rolünü vurgulayan bu çalışma kapsamlı bir analitik yaklaşım benimsemektedir. Temel ölçüm yöntemi olarak Entelektüel Katma Değer Katsayısı (VAIC) metodolojisinden yola çıkarak insan sermayesi etkinliği (HCE), firmaların finansal tablolarından türetilen finansal bir gösterge olarak uygulanmıştır. 2025 yılı ISO 500 listesinde yer alan halka açık şirketlerin 2007–2025 dönemini kapsayan verilerini içeren bir panel veri seti kullanılarak gerçekleştirilen analizde, aktif karlılığı (ROA), özkaynak karlılığı (ROE), yatırım getirisi (ROIC), aktif devir hızı (ATO), hisse başına kar (EPS) ve satışların büyümesi (GR) dahil olmak üzere finansal performansın birden fazla boyutu ele alınmıştır. Amprik bir yöntemle, havuzlanmış en küçük kareler, sabit etkiler ve rassal etkiler modelleri uygulanmış; sonuçların güvenilirliğini sağlamak amacıyla kapsamlı model spesifikasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, insan sermayesi etkinliğinin performans üzerindeki etkilerinin farklı finansal göstergeler açısından değişken olduğunu ortaya koymaktadır. HCE'nin ROA, ROE ve EPS ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki sergilediği görülürken, ROIC, ATO ve GR üzerindeki etkilerinin daha sınırlı ve istatistiksel olarak anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Bu durum maddi olmayan duran varlıkların karmaşık yapısını ortaya koyarken, insan sermayesinin ekonomik değerinin ölçülmesinde uygun performans göstergelerinin ve ekonometrik modelleme tercihlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
An increasingly knowledge-driven economy, intangible resources, particularly human capital, emerged as critical determinants of competitiveness and firm performance. Building its theoretical foundation on resource-based view and knowledge based view emphasizing the central role of knowledge-intensive and intellectual intangible assets in driving firm's performance, this thesis adopts a comprehensive framework grounded in intellectual capital theory. Based on Value Added Intellectual Coefficient (VAIC) methodology, the study operationalizes human capital efficiency (HCE) as a financial proxy derived from firms' accounting information. Employing a panel dataset comprising of publicly listed firms included in the 2025 ISO 500 list in Turkey over the period of 2011–2025, the analysis integrates multiple dimensions of financial performance including return on assets (ROA), return on equities (ROE), return on invested capital (ROIC), asset turnover ratio (ATO), earnings per share (EPS), and growth in revenues (GR). The study applies pooled OLS, fixed-effects, and random-effects models. A comprehensive set of diagnostic and specification tests are conducted to ensure validity and reliability of the empirical results. The findings reveals that the performance implications of human capital are heterogeneous across different financial indicators. While HCE exhibits a statistically significant positive relationships with ROA, ROE, and EPS, but its impact on ROIC, ATO, and GR appears more nuanced and statistically insignificant, reflecting the complex and context-dependent nature of intangible asset utilization. These results further underscore the importance of carefully selecting performance proxies and econometric specifications when evaluating the economic value of human capital.