The Godfather Üçlemesinde Işık-Gölge Estetiği, İktidar ve Öznenin Kuruluşu: Psikanalitik Bir Çözümleme
Light and Shadow Aesthetics, Power, and the Construction of the Subject in The Godfather Trilogy: A Psychoanalytic Analysis
  1. Tez No: 1006066
  2. Yazar: İBRAHİM ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, The Godfather, The Godfather Part II ve The Godfather Part III filmlerinden oluşan The Godfather üçlemesinde ışık ve gölge estetiğinin psikanalitik film kuramı perspektifinden incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, sinemanın yalnızca anlatı kuran bir araç değil, aynı zamanda bilinçdışı süreçlerin, arzuların ve ideolojik yapıların görsel olarak temsil edildiği bir alan olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu bağlamda ışık ve gölge kullanımı, karakterlerin içsel çatışmalarını, bastırılmış dürtülerini ve özneleşme süreçlerini görünür kılan temel bir sinematografik unsur olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın psikanalitik yaklaşımlarına dayandırılmıştır. Freud'un bilinçdışı ve bastırma kavramları ile Lacan'ın özne, arzu ve simgesel düzen kuramı, filmdeki görsel anlatım unsurlarının çözümlenmesinde temel referans noktalarını oluşturmaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; doküman incelemesi ve sahne çözümlemesi teknikleri kullanılmıştır. Analiz sürecinde, özellikle ışık ve gölge kullanımının belirgin olduğu sahneler seçilerek betimsel ve yorumlayıcı analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the aesthetics of light and shadow in The Godfather trilogy (The Godfather, The Godfather Part II, and The Godfather Part III) from the perspective of psychoanalytic film theory. The research is based on the assumption that cinema is not only a tool for constructing narratives but also a space where unconscious processes, desires, and ideological structures are visually represented. In this context, the use of light and shadow is considered a fundamental cinematographic element that makes visible the characters' internal conflicts, repressed impulses, and processes of subjectivation. The theoretical framework of this study is based on the psychoanalytic approaches of Sigmund Freud and Jacques Lacan. Freud's concepts of the unconscious and repression, and Lacan's theory of the subject, desire, and symbolic order, constitute the fundamental reference points in the analysis of the visual narrative elements in the film. A qualitative method was adopted in the research; document analysis and scene analysis techniques were used. In the analysis process, descriptive and interpretive analysis was carried out, particularly focusing on scenes where the use of light and shadow was prominent.