Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracıdan kaynaklı sebeplerle sona ermesi
Termination of residential and roofed workplace lease agreements for reasons attributable to the tenant
  1. Tez No: 1006074
  2. Yazar: YUNUS METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine özgü hükümler, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun dördüncü bölümün ikinci ayrımında düzenlenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin dava yoluyla sona erme halleri ise TBK 347. ve 352. maddeleri arasında, kiracıdan kaynaklanan sebepler ile kiraya verenden kaynaklanan sebepler olmak üzere iki ayrı başlık altında ele alınmıştır. Tezimizin konusu, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracıdan kaynaklı sebeplerle sona ermesidir. Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sözleşmenin sona ermesi için TBK'nın 352. maddesinde üç neden öngörülmüştür. İlk neden, kiracının kiraya verene yazılı olarak konut veya işyerini belirli bir tarihte boşaltmayı taahhüt etmiş olmasıdır İkinci neden, kiracının kira bedelini zamanında ödememiş olması sebebiyle, bir kira yılı içinde kiracıya iki haklı ihtar gönderilmiş olmasıdır. Üçüncü neden ise kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içinde oturmaya elverişli konutu olmasıdır. Bu nedenler sadece konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde uygulama alanı bulur. Bunun dışındaki kira sözleşmelerine ilişkin hükümlerine tabi sözleşmelerde bu madde hükmüne dayanarak tahliye davası açılabilmesi mümkün değildir. Tezimizde, bu sebeplere dayalı olarak kira sözleşmesinin sona ermesinin, öğretide ve Yargıtay uygulamasında aranan şartları ile dava süreci; farklı görüşlere yer verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Provisions specific to residential and roofed workplace lease agreements are regulated under the second section of the fourth chapter of the Turkish Code of Obligations No. 6098. The termination of residential and roofed workplace lease agreements through judicial proceedings is addressed between Articles 347 and 352 of the Turkish Code of Obligations, under two separate headings: reasons attributable to the tenant and reasons attributable to the lessor. The subject of this thesis is the termination of residential and roofed workplace lease agreements for reasons attributable to the tenant. With regard to residential and roofed workplace leases, Article 352 of the Turkish Code of Obligations sets forth three grounds for the termination of the lease agreement due to reasons arising from the tenant. The first ground is that the tenant has undertaken in writing to vacate the residence or workplace on a specified date. The second ground is that the tenant has failed to pay the rent on time and, as a result, has been served with two justified notices within a single lease year. The third ground is that the tenant or the spouse living together with the tenant owns a residence suitable for habitation within the boundaries of the same district or municipal area. These grounds apply exclusively to residential and roofed workplace lease agreements. It is not possible to file an eviction lawsuit based on this provision with respect to lease agreements governed by other provisions of the law. In this thesis, the termination of lease agreements based on these grounds is examined within the framework of the conditions required in legal doctrine and the jurisprudence of the Court of Cassation, as well as the litigation process, by presenting and evaluating differing scholarly opinions.