Exploring the peace component of the humanitarian-development-peace nexus within the post-civil war North-West Syria context between 2020-2023
İnsani-kalkınma-barış ekseninin barış bileşeninin 2020-2023 arasındaki Suriye'nin Kuzeybatısı'ndaki sivil savaş sonrası bağlamında araştırma
- Tez No: 845967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsani-Kalkinma-Barış (HDP) bağlamının sahneye konması, geçmiş yıllarda insani sektör için önemli bir gelişme olmuştur. İnsani programlamada bu yaklaşıma dair dikkate değer çabalar olmuş olsa da, bağlantının barış bileşeni çoğu durumda belirsiz kalmıştır. Bu tez çalışması, insani yardim sektörudeki bu boşluğu ele almak ve kapatmak için sağlam cevaplar aramaktadır. Gerekli barış faaliyetlerinin uygulanması ve uygun bir ortamın oluşturulması için bir yöntem formülasyonunu ortaya çıkarmak amacıyla özellikle 2020 ve 2023 yılları arasındaki Kuzeybatı Suriye (NWS) örneği bu çalışmada incelenmiştir. Araştırma, NWS'deki insani yanıtlarla ilgili uzmanlarla yapılan görüşmeler ve ikincil belgeleri kullanmaktadır. Bölgesel dinamikleri etkili bir şekilde anlamak ve analiz etmek için çalışma, HDP bağlamının detaylı bir açıklamasını sunmaktadır. Çalışma, barış, barış inşaası ve barışı koruma gibi ilişkili kavramları içeren barış üzerine temel görüşleri keşfetmek için bir sağlam teorik temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Bosna örneğinde gözlemlenen barış uygulamalarından elde edilen içgörüler de çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca, 2020 ile 2023 arasındaki NWS'deki durumun kapsamlı bir tasvirini sunmak da hedeflenmektedir. İlk bölüm, giriş, literatür incelemesi ve metodolojiyi içermektedir. Ardından, bir sonraki bölüm, HDP bağlamı için bir teorik temel oluşturarak barış yönlerini vurgular. Daha sonra Bosna örneği incelenerek, tarihsel bir barış sürecinin derinlemesine incelenmesini sunar. Bundan sonra odak, özellikle 2020 ile 2023 arasındaki dönemde bölgedeki durumu detaylı bir şekilde tasvir etmeye yönelik olarak Suriye'ye, özellikle de NWS'ye kayar. Son bölüm, NWS'deki barış çabalarını kapsamlı bir şekilde analiz ederek gelecekteki gelişme ve çatışma senaryolarında uygulanacak bir metodolojik modelin tanıtımı ile sona erer.
Özet (Çeviri)
Staging the adaptation of the humanitarian-development-peace (HDP) nexus has been a significant development for the humanitarian sector in the past years. While there have been remarkable efforts embarking on this approach in humanitarian programming, the peace component of the nexus has remained unclear in most cases. This thesis study seeks solid answers to address this gap in the humanitarian sector. To reveal a formulation for a method to be developed for implementing necessary peace activities and establishing a suitable environment, the Northwest Syria (NWS) case, particularly between 2020 and 2023, is investigated in this study in this study. The research employed secondary documents and interviews with experts engaged in humanitarian responses in the NWS. To comprehend and analyze the regional dynamics effectively, the study provides a detailed elucidation of the HDP nexus. It explores key viewpoints on peace, incorporating associated notions such as peacebuilding and peacekeeping, to establish a solid theoretical foundation. Drawing insights from peace practices observed in the Bosnia case is also included in the study. Additionally, presenting a comprehensive depiction of the situation in the NWS from 2020 to 2023 is aimed. The first chapter comprises of introduction, literature review and methodology. The subsequent chapter delves into a theoretical foundation for the HDP nexus, emphasizing its peace aspects. Then the case of Bosnia is examined, offering an in-depth examination of it as a historical example of a concluded peace process. Following that, the focus shifts to Syria, specifically the NWS, drawing a detailed portrayal of the situation in the region from 2020 to 2023. The final chapter conducts a thorough analysis of peace efforts in the NWS, culminating in the introduction of a methodological pattern intended for future development and implementation in conflict scenarios. KEYWORDS: Humanitarian, development, peace, nexus, Syria.