Exploring the nexus of technology and food practices in young adults: A value-sensitive design perspective towards human-food interaction
Genç yetişkinlerde teknoloji ve gıda uygulamaları bağlantısını keşfetmek: İnsan-gıda etkileşimine değer duyarlı tasarım perspektifi
- Tez No: 931122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ELİF BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Industrial Design, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, teknoloji ve gelenek arasındaki kesişimde genç yetişkinlerin yemek alışkanlıklarının dinamiklerini Değer Duyarlı Tasarım (VSD) çerçevesi kullanarak incelemektedir. Genç yetişkinlerle yapılan anketler ve görüşmelerin yanı sıra, tasarım ve gastronomi uzmanlarının katıldığı bir atölye çalışmasıyla, beş ana tema belirlenmiştir:“Mutfak Mirasının ve İlişkilerin Korunması,”“Teknolojik Kolaylık,”“Benzersizlik ve Kişiselleştirme,”“Yemeğin Küreselleşmiş Doğası”ve“Sürdürülebilir Tercihler ve Güvenilirlik.”VSD ve 38 temel değerine dayanan analizimiz, beş değer çatışmasını ortaya koymakta ve değerlerin insan-yemek etkileşiminde (HFI) oynadığı kritik rolü vurgulamaktadır. Araştırma ayrıca, HFI ile VSD arasında bir köprü kurmayı hedefleyen kart tabanlı bir tasarım aracının geliştirilmesine dair bulgular sunmaktadır. Genç yetişkinler ve tasarımcılarla yapılan nitel çalışmaların ön bulguları, yemek alışkanlıkları ve değerler hakkındaki bilgileri araştırmacılar, tasarımcılar ve uygulayıcılar için erişilebilir hale getirmeye yönelik tasarım önerilerini ve iyileştirmeleri şekillendirmektedir. Geleneksel ve teknolojik unsurları birleştirerek, bu çalışma gelecekteki HFI tasarım çalışmalarına rehberlik edecek ve farklı bağlamlarda insan değerlerinin dahil edilmesini destekleyecek değer odaklı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of young adults' food practices at the intersection of technology and tradition, utilizing a Value-Sensitive Design (VSD) framework. Through surveys and interviews with young adults, complemented by a workshop involving design and gastronomy experts, five key themes were identified:“Preservation of Culinary Heritage and Relationships,”“Technological Convenience,”“Uniqueness and Personalization,”“Globalized Nature of Food,”and“Sustainable Choices and Trustworthiness.”Grounded in VSD and its 38 core values, our analysis uncovers five value conflicts and highlights the critical role of values in shaping human-food interaction (HFI). The research further contributes to HFI by presenting insights into developing a card-based design tool to bridge HFI and VSD. Preliminary findings from qualitative studies with young adults and designers inform design considerations and refinements for making knowledge about food practices and values accessible to researchers, designers, and practitioners. By combining traditional and technological elements, this study provides a value-laden analytical perspective to guide future HFI design studies and support incorporating underlying human values in diverse contexts.