Effect of attitude towards social media advertisement on impulsebehavior purchasing with role of brand loyalty and demographiccharacteristics
Sosyal medya reklamlarına karşı tutumun, marka sadakati ve demografik özelliklerin rolü ile dürtüsel davranışlı satın alma üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1006160
  2. Yazar: ABD ALRAZZAQ ALASHKHAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Trablus, Libya'daki tüketicilerde sosyal medya reklamlarına yönelik tutum ile dürtüsel satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tez, sosyal medya reklamlarına yönelik tutum ile dürtüsel satın alma davranışı arasındaki ilişkide marka sadakatini aracı değişken olarak konumlandıran bir çerçeve önermektedir. Ayrıca yaş ve aylık gelirin bu ilişkiler üzerindeki düzenleyici etkisini test etmektedir. Araştırma, nicel ve kesitsel anket tasarımını benimsemekte ve yakın dönemde alışveriş deneyimi bulunan yetişkin sosyal medya kullanıcılarından veri toplamaktadır. Anket formu, sosyal medya reklamlarına yönelik tutum, marka sadakati ve dürtüsel satın alma davranışı için doğrulanmış çok maddeli ölçekler kullanmaktadır. Ayrıca betimleyici amaçlarla cinsiyet, yaş, eğitim ve aylık gelir bilgilerini kaydetmektedir. Analiz sürecinde güvenirlik ve yapı geçerliliği değerlendirilmiş, ardından yeniden örnekleme temelli çıkarım yoluyla doğrudan, dolaylı ve etkileşim etkileri tahmin edilmiştir. Bulgular, sosyal medya reklamlarına yönelik daha olumlu tutumların daha yüksek dürtüsel satın alma davranışı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca marka sadakatinin bu ilişkinin anlamlı bir bölümünü açıkladığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, moderasyon analizi etki büyüklüklerinin yaş ve aylık gelire göre değiştiğini göstermekte, bu da daha hedefli iletişim stratejilerini desteklemektedir. Tez, sosyal medya kampanyalarının tasarımı, marka sadakatinin geliştirilmesi ve tüketicinin korunması açısından çıkarımları tartışmakta, ayrıca gelişmekte olan pazarlarda gelecekte yapılacak araştırmalar için sınırlılıkları ve önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between attitudes toward social media advertising and impulsive purchasing behavior among consumers in Tripoli, Libya. It proposes a framework in which brand loyalty mediates the relationship between attitude toward social media advertising and impulsive purchasing behavior. It also tests whether age and monthly income moderate these relationships. The study adopts a quantitative, cross-sectional survey design and collects data from adult social media users with recent shopping experience. The questionnaire uses validated multi-item measures for attitude toward social media advertising, brand loyalty, and impulsive purchasing behavior. It also records demographic information, including gender, age, education, and monthly income, for descriptive purposes. The analysis evaluates reliability and construct validity, then estimates direct, indirect, and interaction effects using resampling-based inference. The findings indicate that more favorable attitudes toward social media advertising are associated with higher impulsive purchasing behavior. The results also show that brand loyalty explains a meaningful part of this relationship. In addition, the moderation analysis indicates variation in effect sizes by age and monthly income, supporting more targeted communication strategies. The study discusses implications for social media campaign design, brand loyalty development, and consumer protection, and it outlines limitations and directions for future research in emerging markets.