Yiyecek içecek ritüellerinin yoksulluk bağlamında değerlendirilmesi: Eskişehir Seyitgazi örneği
Evaluation of food and beverage rituals in the context of poverty: The Seyi̇tgazi̇ example from Eski̇şehi̇r
  1. Tez No: 1006181
  2. Yazar: ANIL TUNÇ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZENCİR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yoksulluğun yiyecek ve içecek ritüelleri üzerindeki etkisini Eskişehir ili Seyitgazi ilçesi örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde keşifsel araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, Seyitgazi ilçesinde yaşayan katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve katılımlı saha gözlemleri aracılığıyla elde edilmiş ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, yoksulluğun yiyecek ve içecek ritüellerini tamamen ortadan kaldırmadığını; ancak bu ritüellerin içerik, ölçek ve uygulama biçimleri açısından dönüşüme uğradığını göstermektedir. Özellikle ikram çeşitliliğinin azaldığı, ritüellerin daha sınırlı katılımla gerçekleştirildiği ve hane içine çekildiği belirlenmiştir. Bununla birlikte ritüellerin sürdürülmesinde kadın emeğinin belirleyici bir rol oynadığı ve bireylerin ritüelleri sürdürmeye yönelik çeşitli uyum stratejileri geliştirdiği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, yoksulluğun yiyecek ve içecek ritüellerini ortadan kaldırmak yerine dönüştürdüğünü ve ritüellerin ekonomik koşullara uyum sağlayarak varlığını sürdürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of poverty on food and beverage rituals in the case of Seyitgazi district of Eskişehir province. The research was conducted using an exploratory research design within the framework of qualitative research methods. The data were obtained through semi-structured interviews and participant field observations conducted with participants living in Seyitgazi district and were analyzed using descriptive analysis. The findings of the study show that poverty does not completely eliminate food and beverage rituals; however, these rituals have undergone a transformation in terms of their content, scale, and forms of practice. In particular, it was determined that the diversity of offerings decreased and that rituals were carried out with more limited participation and shifted into the household. In addition, it was observed that women's labor plays a decisive role in sustaining rituals and that individuals develop various adaptation strategies to maintain these rituals. As a result, this study reveals that poverty transforms food and beverage rituals rather than eliminating them, and that rituals continue to exist by adapting to economic conditions.