Sürdürülebilir kozmetik üreten küçük üreticilerin ekofeministduruşlarını dijital feminizm kapsamında düşünmek
Considering the ecofeminist stances of small-scale sustainable cosmetic producers within the scope of digital feminism
- Tez No: 1006219
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten küçük üreticilerin dijital eylemlilikleri ve gündelik pratikleri nitel araştırma yöntemleriyle incelenmektedir. Çalışmanın veri setini, üreticilerin Instagram platformundaki paylaşımlarının yanı sıra katıldıkları söyleşiler, podcast vb. yayınlar oluşturmaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi; patriyarkal kapitalizmin hem kadını hem de doğayı eşzamanlı olarak tahakküm altına aldığını savunan ekofeminist perspektife dayanmaktadır. Bu bağlamda, üreticilerin motivasyonlarının tarihsel kökenlerinin izi mitolojide, şamanizmde ve Orta Çağ'ın cadı mefhumunda sürülmüştür. Araştırma, bu üreticilerin geçmişten günümüze aktarımı sekteye uğratılan kadim bitkisel bilgiyi bir miras olarak nasıl devraldıklarını ve bedene/doğaya zarar vermeyen üretim modelleriyle nasıl politik bir duruş sergilediklerini içerik analizi yoluyla irdelemektedir. Vandana Shiva'nın“kendini idame”perspektifinden hareketle, üreticilerin salt ticari bir faaliyeti değil; atıksız yaşamı önceleyen bütüncül ve ekolojik bir hayat inşasını hedefledikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, Türkiye'de gerçekleşen deprem ve orman yangınları gibi çoklu kriz anlarında; bu üreticilerin sosyal medya üzerinden yalnızca maddi bir tedarik ağı değil, türler arası yaşamı da kapsayan geniş bir şefkat etiği ve topluluk ekonomisi örerek dayanışmayı nasıl radikal bir biçimde çoğalttıkları ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the digital activism and everyday practices of small-scale producers of natural cosmetics and personal care products through qualitative research methods. The dataset of the study consists of the producers' posts on the Instagram platform, as well as their participation in interviews, podcasts, and similar broadcasts. The theoretical framework is grounded in the ecofeminist perspective, which posits that patriarchal capitalism simultaneously subjugates both women and nature. In this context, the historical roots of the producers' motivations are traced through mythology, shamanism, and the medieval concept of the witch. Through content analysis, the research investigates how these producers inherit ancient botanical knowledge—whose historical transmission has been disrupted—as a legacy, and how they demonstrate a political stance through production models that harm neither the body nor nature. Drawing on Vandana Shiva's concept of“subsistence,”the study observes that the producers aim not merely for a commercial enterprise, but for the construction of a holistic and ecological life that prioritizes a zero-waste lifestyle. Furthermore, the study reveals how, during multiple crises such as the earthquakes and forest fires in Turkey, these producers radically amplify solidarity by weaving not only a material supply network via social media but also a comprehensive ethic of care and a community economy that embraces interspecies life.