Ruhsal liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Öğretmenler ile yapılan bir araştırma
The relationship between spiritual leadership and organizational commitment: A study conducted with teachers
  1. Tez No: 1006226
  2. Yazar: MÜNEVVER GÜR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin ruhsal liderlik algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu algıların demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma, nicel yöntemle yürütülmüş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Anadolu yakasındaki özel okullarda görev yapan 495 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Ruhsal Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS 26 programı kullanılarak betimsel analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü MANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin ruhsal liderlik algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyet, eğitim düzeyi ve çalışma yılına göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ruhsal liderlik ile örgütsel bağlılık arasında pozitif ve anlamlı ilişki tespit edilmiş olup, ruhsal liderliğin örgütsel bağlılığı anlamlı biçimde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, okul yöneticilerinin ruhsal liderlik özelliklerini geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitimlerin artırılması, öğretmenlerin duygusal bağlılıklarını destekleyici uygulamaların özellikle meslekte ileri kıdem grupları için planlanması ve lisansüstü eğitimin teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of spiritual leadership and their levels of organizational commitment, and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The study was conducted using a quantitative research approach and employed a relational survey model. The sample of the study consisted of 495 teachers working in private schools located on the Anatolian side of Istanbul during the 2024–2025 academic year. The Spiritual Leadership Scale and the Organizational Commitment Scale were used as data collection instruments. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way MANOVA, correlation, and regression analyses through the SPSS 26 software. The findings revealed that teachers' perceptions of spiritual leadership and their organizational commitment levels were high. In addition, significant differences were found according to gender, educational level, and years of experience. The results also indicated a positive and significant relationship between spiritual leadership and organizational commitment, and that spiritual leadership significantly predicted organizational commitment. Based on these findings, it is recommended to increase in-service training programs aimed at developing school administrators' spiritual leadership characteristics, to implement practices that support teachers' emotional commitment—particularly for those with longer professional experience—and to encourage teachers to pursue postgraduate education.