Keman eğitimi konum geçiş çalışmalarında MEB ilköğretim müzik ders kitaplarındaki ezgilerin kullanılabilirliği
The usability of melodies in the Ministry of National Education (MEB) primary school music textbooks in violin position-shifting studies
  1. Tez No: 1006239
  2. Yazar: EVRİM YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZÇELİK HERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Eğitim ve Öğretim, Music, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na ait (2025) ilköğretim müzik ders kitaplarındaki ezgilerin kemanda konum eğitiminde kullanılabilirliğini incelemektir. Çalışmada, birincil olarak sol el teknikleri (konum), genel ve sınırlı bir kapsamla da sağ el teknikleri ele alınmıştır. Bu kapsamda otuz ezgi belirlenmiş ve konum eğitiminde kullanılmak üzere keman için düzenlenerek uzman görüşüne sunulmuştur. Araştırma, literatür taraması ve nitel araştırma yöntemi olan, içerik analiziyle yürütülmüştür. Bu kapsamda, keman eğitimiyle ilgili yerli ve yabancı akademik kaynaklar sistematik biçimde incelenmiştir. Araştırma bulguları, öncelikle bilindik ezgilerin keman eğitiminde konum çalışmaları için verimli materyaller olabileceğini göstermiştir. Bilindik ezgilerin katkıları, literatür taramasından elde edilen pedagoji, psikoloji ve beyin araştırmaları gibi farklı alanlardaki verilerle de doğrulanmıştır. Bu bağlamda bilindik ezgiler içeren çalışmaların; öğrencilerde özdenetim, entonasyon doğruluğu, çalgıya karşı gelişen olumlu tutum ve benzeri kazanımları destekleyebileceği anlaşılmıştır. Araştırma sonuçlarının, keman eğitimi alanında çalışan eğitimcilere ve öğrencilere yol gösterici nitelikte olduğu ve keman eğitimi konum geçiş çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the usability of the melodies in the Ministry of National Education (2025) primary school music textbooks in violin position training. In the study, primarily left-hand techniques (position) and, within a general and limited scope, right-hand techniques were addressed. Within this scope, thirty melodies were determined and arranged for the violin to be used in position training and were presented for expert opinion. The research was conducted through a literature review and content analysis, which is a qualitative research method. Within this scope, domestic and foreign academic sources related to violin education were systematically examined. The research findings primarily showed that familiar melodies can be efficient materials for position studies in violin education. The contributions of familiar melodies were also confirmed by data from different fields such as pedagogy, psychology, and brain research obtained from the literature review. In this context, it was understood that studies including familiar melodies can support gains such as self-regulation in students, accuracy of intonation, positive attitudes toward the instrument, and similar outcomes. It is thought that the results of the research are guiding in nature for educators and students working in the field of violin education and will contribute to position transition studies in violin education.