Türkiye'de anarko-feminizm ve din
Anarcho-feminism and religion in Turkey
  1. Tez No: 1006272
  2. Yazar: SEMİH SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞULE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'de anarko-feminizme odaklanmaktadır. Bu bağlamda anarko-feminizmin, ana akım feminizmden ayrılan yönleri, temel savunuları, tezleri, öne çıkan temsilcileri, eylem biçimleri ve dine bakışını konu edinmektedir. Anarko-feminizm, iki büyük düşünce geleneğini bir araya getiren modern ideolojik akımlardan biridir. Literatürde henüz sınırlı bir yer işgal etmesine karşın toplumsal ve kuramsal düzlemde yükselen bir ivme sergilemektedir. Anarko-feminizmin dine ve maneviyata ilişkin söylemlerinin analiz edilmesi, din-iktidar-cinsiyet sarmalını çözümlemek isteyen din sosyolojisi disiplini açısından önem arz etmektedir. Bir durum çalışması olması planlanan bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri ve anlamacı yaklaşım esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında belirlenen beş süreli yayın doküman analizine tabi tutulmuş ve farklı arka planlara sahip üç katılımcıyla mülakat yapılmıştır. Gerçekleştirilen mülakatlar betimsel analize tabi tutularak okuyucuya aktarılmıştır. Çalışma neticesinde Türkiye'de anarko-feminist ideolojinin muhtelif kolektif yapılar, periyodik yayınlar ve bireysel söylemler aracılığıyla görünürlük kazandığı ve kendine özgü bir literatür oluşturduğu saptanmıştır. Yapılan çalışma, bir yönüyle kadının statüsünü ve toplumda kadın-erkek ilişkilerini irdelemesi dolayısıyla toplumsal cinsiyet sosyolojisine; anarko-feminist düşüncenin kadın, devlet, mülkiyet, özgürlük ve adalet konularındaki tutumunu ve yaklaşımını ortaya çıkaracak olması dolayısıyla felsefeye; ayrıca genelde feministlerin özelde ise anarko-feministlerin din konusundaki tutum ve davranışlarını gözler önüne serecek olması ve ideoloji-din ilişkilerini ele alacak olması dolayısıyla da din sosyolojisine katkı sunmaktadır. Araştırmanın ana amacı, Dünya'daki ve Türkiye'deki anarko-feministlerin dine, özelde İslam'a, mistisizme, dini ritüel ve uygulamalara bakışını anlamak ve anlamlandırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde feminizmin kavramsal çerçevesi ve alt türleri incelenmiştir. Ayrıca anarko-feminizmin dünyadaki durumu ve öne çıkan temsilcileri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise anarko-feminizmin Türkiye'deki tarihsel sürecine temas edilmiştir. Türkiye'deki anarko-feminizm ve din ilişkisi, İnadına, Kara Kızıl Notlar, Apolitika, Jineoloji ve Asiye adlarındaki süreli yayınlar üzerinden tartışılmıştır. Ayrıca araştırma kapsamına alınan katılımcıların dine ve maneviyata ilişkin söylemleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on anarcho-feminism in Turkey. In this context, the aspects of anarcho-feminism that are separated from mainstream feminism, its main defenses, theses, prominent representatives, forms of action and the view of religion are discussed. Anarcho-feminism is one of the modern ideological movements that brings together two major intellectual traditions. Although it still occupies a relatively limited space in the literature, it demonstrates a growing momentum at both the social and theoretical levels. Analyzing the discourses of anarcha-feminism regarding religion and spirituality is of paramount importance for the sociology of religion, which seeks to deconstruct the complex nexus of religion, power and gender. Designed as a case study, the research is conducted using qualitative research methods and is grounded in an interpretivist approach. Within the scope of the study, five selected periodicals were subjected to document analysis and interviews were conducted with three participants from diverse backgrounds. The interviews conducted are analyzed through descriptive analysis and presented to the reader. The study concludes that anarcho-feminist ideology in Turkey has gained visibility through various collective structures, periodical publications and individual discourses, thereby establishing its own unique body of literature. The present study contributes to the sociology of gender by examining the status of women and relations between men and women in society in one aspect; to philosophy by revealing the attitude and approach of anarcho-feminist thought to women, the state, property, freedom and justice; and also to the sociology of religion by revealing the attitudes and behaviors of anarcho-feminists in general, and in particular of feminists, and by addressing the relations between ideology and religion. The main purpose of the research is to understand and make sense of the views of anarcho-feminists in the world and Turkey on religion, in particular Islam, mysticism, religious rituals and practices. In the first part of the study, the conceptual framework and subtypes of feminism are examined. In addition, the status of anarcho-feminism around the world and its prominent representatives are discussed. The second chapter addresses the historical development of anarcho-feminism in Turkey. The relationship between anarcho-feminism and religion in Turkey was examined through the periodicals İnadına, Kara Kızıl Notlar, Apolitika, Jineoloji and Asiye. In addition, the discourses of the participants included in the study concerning religion and spirituality were analyzed.