9903 sayılı yatırımlarda devlet yardımlarının incelenmesi ve Türkiye Muhasebe Standartları -TMS 20'ye göre muhasebeleştirilmesi
Review of state aid to investments under law no. 9903 andaccounting treatment according to IAS 20
  1. Tez No: 1006274
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Devlet teşvikleri, gelişmekte olan ekonomilerde teknolojik dönüşümü sağlayan ve uluslararası rekabet gücünü artıran en stratejik maliye politikası araçlarından biridir. Türkiye'de 2025 yılında yürürlüğe giren yeni yatırım teşvik sistemi, sanayiyi yüksek katma değerli alanlara yönlendiren ve dijital/yeşil dönüşümü önceleyen“program bazlı”bir yapıya bürünmüştür. Ancak, bu teşviklerin raporlanmasında yerel vergi mevzuatı (VUK) ile uluslararası standartlar (TMS/TFRS) arasında önemli yaklaşım farkları bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 2025 yılı yatırım teşvik sistemini teknik boyutuyla incelemek ve sağlanan desteklerin TMS 20 çerçevesinde muhasebeleştirilme süreçlerini analiz etmektir. Çalışmada literatür taraması ve mevzuat incelemesinin yanı sıra, yatırım teşvik kalemleri üzerine kurgulanan karşılaştırmalı vaka analizleri yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; VUK'un teşvikleri genellikle tahakkuk anında“peşin gelir”olarak vergilendirdiği, TMS 20'nin ise“eşleştirme ilkesi”gereği bu tutarları ilgili maliyetlerin oluştuğu dönemlere yayarak (ertelenmiş gelir) raporladığı saptanmıştır. Bu yaklaşım farkının işletmelerin aktif büyüklüğü ve net kâr marjı üzerinde ciddi sapmalar yarattığı görülmüştür. Çalışma, finansal tabloların gerçeğe uygun sunumu için TMS 20 ilkelerinin uygulanmasının şeffaflık ve denetim kalitesi açısından kritik olduğunu ortaya koymuş ve çözüm önerileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Government incentives are strategic fiscal policy tools used in developing economies to accelerate technological transformation and increase international competitiveness. As of 2025, Turkey's new investment incentive system has adopted a“program-based”structure focusing on high value-added sectors and digital/green transformation. However, structural differences exist between national tax legislation (TPL) and international standards (TAS/IFRS) regarding the reporting of these incentives. The objective of this study is to examine the technical dimensions of the 2025 investment incentive system and analyze the accounting processes of these grants within the framework of TAS 20. The methodology includes a literature review, legislative analysis, and comparative case studies on investment incentive items. The research reveals that while TPL tends to tax incentives as“immediate income”upon accrual, TAS 20 reports them as“deferred income”by spreading them over the periods of related costs in accordance with the“matching principle.”This difference leads to significant deviations in asset size and net profit margins. The study concludes that implementing TAS 20 is essential for transparency and audit quality to ensure the fair presentation of financial statements and provides recommendations for regulatory alignment.