İlköğretim 4. sınıf görsel sanatlar dersinde materyal kullanımının öğrencilerin bilişsel, sosyal ve devinişsel yeteneklerininincelenmesi
Investigation of the use of materials in the visual arts course of 4th grade primary school in terms of students' cognitive, social, and psychomotor abilities
- Tez No: 1006318
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, görsel sanatlar derslerinde kullanılan materyallerin öğrencilerin bilişsel, sosyal ve psikomotor gelişimleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Aksaray Merkez ilçesinde görev yapan ve 4. sınıf görsel sanatlar dersine giren yirmi öğretmenin görüşleri doğrultusunda yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen sekiz maddelik yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, materyal kullanımının öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini desteklediğini, özgün ürün ortaya koymalarını teşvik ettiğini ve el-göz koordinasyonu ile ince motor becerilerin gelişimine katkı sağladığını göstermiştir. Ayrıca materyallerle gerçekleştirilen iş birliğine dayalı etkinliklerin iletişim, empati ve birlikte problem çözme becerilerini geliştirdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak materyal kullanımının öğrencilerin çok yönlü gelişimini desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of materials used in visual arts courses on students' cognitive, social, and psychomotor development. The study was conducted with twenty fourth-grade teachers teaching visual arts in the central district of Aksaray. Data were collected through a structured interview form consisting of eight questions developed by the researcher. The findings show that the use of materials supports students' critical and creative thinking skills, encourages original production, and contributes to the development of hand–eye coordination and fine motor skills. In addition, cooperative activities using materials improve students' communication, empathy, and collaborative problem-solving skills. As a result, material use supports students' multidimensional development.