Görsel sanatlar dersinin işlenmesinde sınıf öğretmenlerinin görsel sanat teknikleri ve malzeme tercihleri ile tercihlerinde yaşanan zorluklar
The technıques and materıal preferences of classroom teachers and the dıffıcultıes that are faced on performıng vısual arts course
- Tez No: 278586
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL HAKKI DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Görsel Sanatlar dersinde öğretim amaçlarının gerçekleştirilmesi için birbirinden farklı görsel sanat tekniği ve malzeme kullanılabilir. Ancak amaçlara ve öğrencilerin yaş seviyelerine, gelişimlerine uygun ve doğru seçilmemiş malzeme ve teknik, öğrencinin gelişimini ve görsel sanat derslerine tutumunu olumsuz yönde etkiler.Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin Görsel Sanatlar dersinin işleniş sürecinde tercih ettikleri görsel sanat teknikleri ve kullandıkları malzemeler belirlenerek bu konu ile ilgili yaşadıkları zorlukların saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, 2010?2011 Eğitim-Öğretim Yılında Bolu il merkezindeki 32 ilköğretim okulunun 1, 2 ve 3. sınıflarında görev yapan sınıf öğretmelerinden elde edilen verilerle gerçekleşmiştir. Tarama modelinden yararlanılarak yapılan bu araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatistik analiz programında frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi ve anova testi analizleri ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonunda, sınıf öğretmenlerinin Görsel Sanatlar dersinde sadece çizmeye, boyamaya, görsel sanatların tek yanlı alanına yönelik teknikleri ve malzemeleri tercih ettikleri anlaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin bu yaş seviyesine, öğrencilerin bireysel farklılıklarına uygun, öğretim amaçlarını gerçekleştirmek için kullanılabilecek görsel sanat teknikleri ve malzemeler konusunda bilgilendirilmeleri gerektiği, bu konuda yaşadıkları zorluklara yönelik uygulamalı hizmet içi eğitim ve kaynak kitap gereksinimleri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin Görsel Sanatlar dersinin işlenmesinde görsel sanat teknikleri ve malzemelerin kullanımını etkileyen, Görsel Sanatlar dersi programının içeriği, sınıf ortamının fiziksel ve öğrencilerin sosyo-ekonomik yapısıyla ilgili sorunlar yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various techniques and materials can be used to fulfill the educational aims in visual arts class. However, inappropriate materials and techniques depending on the age group, and the development can affect students attitude to visual arts class negatively.In this research it was aimed to determine the preferences of class teachers while using techniques and materials in visual arts course and the difficulties they face. This research was made with the data obtained from 1st. 2nd. And 3rd grade classroom teachers in 32 primary schools in Bolu Province within 2010-2011 Academic year. The data was obtained with a questionnaire developed by the researcher and scanning model was used. The findings was evaluated by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) descriptive statistical methods like frequency, percentage, mean, standard deviation t- test and Anova.In the end of the research it was understood that clasroom teachers prefer one sided techniques like drawing and painting. It was determined that class teachers should be informed about the materials and techniques appropriate to the age level and individual differences of students to fulfill the educational aims of the course. It was also stated that they nedd in-service training and resource books about the difficulties they have been facing. Moreover, it was found out that teachers are having problems about the curriculum, physical atmosphere of the classroom and socio- economic features of the students and all these issues affect the use of materials and techniques in visual arts class.