16. yüzyıl Osmanlı hukukunda ırza yönelik suçlar ve cezaları
Sexual offenses and their punishments in 16th-century Ottoman law
- Tez No: 1006377
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Din, Hukuk, History, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, on altıncı yüzyıl Osmanlı ceza hukukunda ırza yönelik suçları ve cezaları incelemektedir. Zinaya teşebbüs ve ırza geçme suçları, çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Çalışmada Osmanlı hukuk pratiğinin had alanına girmeyen zinaya teşebbüs suçunda başvurduğu ispat vasıtaları ve yargılama süreci incelenmektedir. Mezhepte ispatı için ağır şartlar vaz edilen cebren zina suçunun Osmanlı hukuk belgelerine nasıl yansıdığı, ispatın mümkün olmadığı durumlarda hukukun nasıl bir yol izlediği çalışmanın ana meseleleri arasındadır. Çalışma, teşebbüs seviyesinden kalan suçların yargılanması ve failin cezalandırılması noktasında hukukun daha esnek bir alana sahip olduğunu; ırza geçme şikayetlerinin ispatı hususunda mezhepte belirlenen ispat koşullarına sıkı sıkıya bağlı kalındığını; bu tür olaylarda tanığın bulunmaması halinde mağdur ve zanlının yaşadıkları mahallede sahip oldukları şöhret ve imajın suçlamanın düşmesi yahut davacının cezalandırılmasında önemli bir kriter olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines sexual-honor–related offences and their punishments in sixteenth-century Ottoman criminal law, focusing on attempted illicit sexual intercourse (zinā) and rape. It investigates the evidentiary means and judicial procedures employed in Ottoman legal practice for the offence of attempted zinā, which did not fall within the scope of ḥadd punishment. Another central concern of the study is how the offence of coerced zinā -whose proof is subject to stringent requirements in the Hanafī school- was reflected in Ottoman legal documents, and what legal course was pursued in cases where establishing proof was not possible. The study argues that the law possessed greater flexibility in adjudicating offences that remained at the level of attempt and in determining the offender's punishment; that, regarding the proof of rape allegations, the evidentiary standards set out in the school were adhered to strictly; and that, in the absence of witnesses, the reputation and public image of both the victim and the accused within their neighborhood constituted an important criterion in either dismissing the accusation or sanctioning the complainant.