Girişimci pazarlamada kaynak düzenleme: Bilgi, beceri ve ağlar üzerine bir çalışma
Resource orchestration in entrepreneurial marketing: A study of knowledge, skills and networks
- Tez No: 1006384
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kaynak kısıtlılığı ve yüksek belirsizlik koşulları altında faaliyet gösteren erken aşama teknoloji girişimlerinde, girişimciye ait öz kaynakların (bilgi, öz beceri ve ağlar) firma performansına hangi mekanizmalar aracılığıyla dönüştüğünü ortaya koymaktır. Geleneksel Kaynak Temelli Görüş'ün“sahiplik”odaklı yaklaşımının ötesine geçerek, kaynakların yönetimine odaklanan Kaynak Düzenleme Teorisi temelinde kurgulanan model; kaynak edinimi, kaynak birleştirme ve kaynaklardan yararlanma süreçlerinin aracılık rolünü ve Girişimcilik Yöneliminin bu süreçler üzerindeki düzenleyici etkisini incelemektedir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren ve kuruluşundan itibaren 1 ila 7 yıl geçmiş teknoloji tabanlı girişimler oluşturmaktadır. Veriler, çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış olup, analizler geçerli 392 anket formu üzerinden Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Performans ölçümünde, yüksek enflasyonist ortamın yarattığı nominal yanılsamayı gidermek amacıyla enflasyondan arındırılmış reel büyüme göstergeleri esas alınmıştır. Analiz bulguları, girişimcilik bilgisi ve öz becerilerinin firma performansı üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisinin olmadığını; ancak bu kaynakların edinim, birleştirme ve yararlanma süreçleri üzerinden tam aracılık etkisiyle performansa dönüştüğünü göstermektedir. Girişimci ağları ise hem süreçleri besleyen hem de performansı doğrudan etkileyen tamamlayıcı bir aracılık rolü üstlenmektedir. Düzenleyici etki analizlerinde, girişimcilik yöneliminin proaktiflik boyutunun, kaynaklardan yararlanma süreci ile performans arasındaki ilişkiyi anlamlı düzeyde güçlendirdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, erken aşama girişimlerde başarının salt kaynak sahipliğiyle değil, bu kaynakların etkin bir orkestrasyonla yönetilmesiyle mümkün olduğunu görgül olarak kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the mechanisms through which entrepreneurial resources (knowledge, skills, and networks) transform into firm performance in early-stage technology start-ups operating under resource scarcity and high uncertainty. Moving beyond the“ownership”focus of the traditional Resource-Based View, the model is built upon Resource Orchestration Theory, focusing on resource management. It examines the mediating role of resource acquisition, bundling, and leveraging processes, as well as the moderating effect of Entrepreneurial Orientation on these relationships. The research universe consists of technology-based start-ups in Turkey that have been operating for 1 to 7 years. Data were collected via an online survey, and analyses were conducted on 392 valid responses using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). To eliminate the nominal illusion caused by the high inflationary environment, inflation-adjusted real growth indicators were used for performance measurement. The findings indicate that entrepreneurial knowledge and skills do not have a significant direct effect on firm performance; instead, they transform into performance through the full mediation of acquisition, bundling, and leveraging processes. Entrepreneurial networks, on the other hand, assume a complementary mediation role, both feeding the processes and directly affecting performance. Moderator analyses revealed that the proactiveness dimension of entrepreneurial orientation significantly strengthens the relationship between the resource leveraging process and performance. Consequently, this study empirically demonstrates that success in early-stage start-ups is achieved not merely through resource ownership, but through the effective orchestration of these resources.