Çalışanların yapay zekâya yönelik tutumlarının işten ayrılma niyetine etkisinde kariyer dayanıklılığının rolü
The role of career resilience in the effect of employees' attitudes towards artificial intelligence on turnover intention
  1. Tez No: 1006390
  2. Yazar: SEZGİN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların yapay zekâya yönelik tutumlarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide kariyer dayanıklılığının aracı rolünü ortaya koymaktır. Araştırma nicel yöntemle ve kesitsel tasarım çerçevesinde yürütülmüştür. Veriler, farklı ülkelerde çalışan toplam 202 katılımcıdan çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada yapay zekâya yönelik tutum, kariyer dayanıklılığı ve işten ayrılma niyeti değişkenleri geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçeklerle ölçülmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, güvenirlik analizi, korelasyon analizi ve Hayes PROCESS Macro v4.2 kullanılmıştır. Bulgular, yapay zekâya yönelik tutumun kariyer dayanıklılığını pozitif ve anlamlı biçimde etkilediğini, kariyer dayanıklılığının ise işten ayrılma niyetini negatif yönde anlamlı olarak etkilediğini göstermektedir. Ayrıca kariyer dayanıklılığının, yapay zekâya yönelik tutum ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, yapay zekâya yönelik tutumların çalışan davranışlarını doğrudan ve dolaylı mekanizmalarla etkilediğini göstermekte; insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel sürdürülebilirlik açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of employees' attitudes toward artificial intelligence on turnover intention and to investigate the mediating role of career resilience in this relationship. The study was conducted using a quantitative research design and a cross-sectional approach. Data were collected through an online survey from 202 participants working in different countries. In the study, attitudes toward artificial intelligence, career resilience, and turnover intention were measured using validated and reliable scales widely used in the literature. Descriptive statistics, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, and mediation analysis using Hayes PROCESS Macro v4.2 were employed to analyze the data. The findings indicate that attitudes toward artificial intelligence positively and significantly affect career resilience, while career resilience negatively and significantly affects turnover intention. Furthermore, the results reveal that career resilience plays a significant mediating role in the relationship between attitudes toward artificial intelligence and turnover intention. Overall, the study demonstrates that employees' attitudes toward artificial intelligence influence turnover intention through both direct and indirect mechanisms. The findings provide important theoretical contributions to the literature on artificial intelligence and career resilience, while also offering practical implications for human resource management and organizational sustainability in the context of digital transformation.