İç Anadolu Bölgesi Bronz Çağı Hitit Dönemi eserleri motif ve kompozisyonlarının takı tasarımında uygulanması
Application of motive and compositions of Hittite Era works in Interior Anatolian Region Bronze age to contemporary jewelry works
  1. Tez No: 333497
  2. Yazar: GÜLHAN GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. TOMRİS YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada; Ankara ili Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Çorum(Çorum, Alacahöyük ve Boğazkale) Müzelerinde bulunan Bronz Çağı Hitit Uygarlığı?na ait eserleri,kompozisyon ve motif özellikleri ile inceleyerek belgelemek ilgili eserlerin motif ve kompozisyonlarından esinlenilerek takı tasarımında kullanmak ve Hitit kültürünü özgün tasarımlarla günümüze aktarmak amaçlanmıştır. Anadolu?da büyük bir uygarlığın temsilcisi olan Hitit Devleti, M.Ö. 1660?1190 yılları arasında Anadolu coğrafyasında hâkimiyetini sürdürmüştür. Hititler, bu 500 yıllık zaman dilimi içerisinde önemli sanat eserleri ortaya koymuşlardır. Bunlar kazılar sonucu ortaya çıkarılan mimari kalıntılar, anıtsal kapılar,seramik kaplar, madeni eşyalar ve heykeltraşlık eserleri olarak sıralanabilirler. Hititli sanatkârlar eserlerini meydana getirirken daha ziyade dini cepheye ağırlık vermişler; taş, pişmiş toprak, altın, bronz, gümüş, fildişi gibi malzemelerden yaptıkları çok sayıda eserlerle Anadolu?ya özgü bir sanat üslubu meydana getirmişlerdir. Bu araştırma kapsamında; Hitit Uygarlığı eserlerinin motif ve kompozisyonlarından esinlenilerek 2 adet yazı sanatı, 4 adet heykel ve kabartma sanatı, 4 adet mühürcülük sanatı, 2 adet çömlekçilik sanatı ve 3 adet maden sanatından olmak üzere toplam 15 eserden esinlenerek gümüş ve yarı değerli taşlarla üretilen ?Hitit takı koleksiyonu?hazırlanmıştır. Ayrıca araştırmada takı yapımı hakkında temel bilgiler verilmiş, yapılan takılardan bir tanesinin tasarım ve uygulama aşamaları ayrıntılı olarak analiz edilerek fotoğraflarla sunulmuştur. Bu araştırma ile geçmiş ve gelecek arasında bir bağ kurmak ve binlerce yıl önce yapılmış olan sanat eserlerinin kültürler arası aktarımı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to examine the composition and motive characteristics of the Works of Bronze Age of Hittite Civilization available in Ankara Province Anatolian Civilizations Museum and Çorum (Alacahöyük and Boğazkale) and to make jewelry design based upon the motives and compositions of such works thereby transferring Hittite Culture today with our unique designs. Hittite State as a representative of a huge civilization in Anatolia ruled in Anatolian region between 1660-1190 B.C. During these 500 years of rule, Hittites created great artistic works. These can be categorized as architectural remnants, memorial gates, ceramic containers, metallic goods and sculpture works. When the Hittite artists made their works generally with religious basis: stone, boiled clay, gold, bronze, silk, ivory thereby forming up numerous unique in Anatolia. Within the scope of this research, based upon the motives and compositions of Hittite Civilization works 2 calligraphy, 4 sculpture and relief works, 2 sealing works, 2 jugs, and 3 mining works and in total 15 works were employed and a special ?Hittite jewelry collection? was produced. In addition, basic information about jewelry making was delivered and one piece was presented with detailed photographs analyzing and indicating the application phases. We aimed to establish a bridge between the old and new and transfer the intercultural works realized thousands of years ago.