2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nda'çocuk' kavramının dilsel görünümleri
Linguistic appearances of the concept of child in Preschool Education Program of 2024 Turkish Century Education Model
  1. Tez No: 1006480
  2. Yazar: DENİZ GÖGEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ÇELİK KORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nda (MEB, 2024) 1 çocuk kavramının hangi sözcüklerle (kavram, eylem, önad, belirteç vd.) sunulduğu ortaya konmuş, böylelikle bu programın eğitimin başat öğelerinden olan çocuğa dair sunulan anlam evreni tartışılmıştır. Çalışmada öğretim programında geçen temalar belirlenerek çocuk kavramının konumunu, eşdizimsel sıklıklarını ve diğer kavramlarla bağlamsal ilişkisini temsil eden sözcüklerin veri tabanında, yani öğretim programı metninde nasıl bir dizilim sağladığı incelenmiştir. AntConc (versiyon 4.3.1) yazılımından yararlanarak eşdizimsel kullanımlar çıkarılmış ve tematik analiz yöntemiyle çalışmanın bağlamsal analizi sağlanmıştır. Çözümleme sırasında 'çocuk' kavramının yakın bağlamına odaklanmak için sağ +4 ve sol -4 söz dizimlerine bakılmıştır. Bu dizimler arasındaki anlamsal ilişkiler, dizimlerin kullanım sıklığı ve çocuk kavramının diğer kavramlarla bağlamsal ilişkisini temsil eden sözcüklere odaklanılmıştır. Eşdizimsel veriler doğrultusunda gelişim, eğitim, sanat, aile ve iş birliği ve oyun ulamları başlıkları altında çocuk kavramı ile bağlamsal ilişkisinin belirlenmesi için çalışmaya tematik analiz ile devam edilerek bulgular alanyazın ile ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the concept of“child”is presented in the 2024 Turkish Century Education Model Preschool Education Program (MEB, 2024), using specific words (concept, verb, adjective, adverb, etc.). It then discusses the semantic universe presented in this program regarding the child, a dominant element of education. The study identifies the themes in the curriculum and examines how the words representing the position, collocational frequency, and contextual relationship with other concepts are arranged within the curriculum text. Using AntConc (version 4.3.1) software, collocational uses were extracted, and a contextual analysis of the study was conducted using thematic analysis. During the analysis, to focus on the immediate context of the concept of“child,”the study examined right +4 and left -4 syntax patterns. The semantic relationships between these patterns, their frequency of use, and the tendency of the words representing their contextual relationship with other concepts within the database were determined. Based on this collocational data, the study continued with thematic analysis to determine the contextual relationship between the concept of“child”and the categories of development, art, education, family and cooperation, and play. The findings were then discussed in relation to the literature. This study aims to determine how the word“child”is positioned in the preschool curriculum; to identify the themes with which the concept is associated by its semantic groups; to determine the general pattern within the database; and to identify the linguistic limitations and perspectives of the program regarding the concept of“child.”